Sondaż CBOS. Lewica, PSL i Porozumienie poza Sejmem

Przewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty przed konferencją "Przyszłość Lewicy". PAP/Grzegorz Michałowski
Przewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty przed konferencją "Przyszłość Lewicy". PAP/Grzegorz Michałowski
Na PiS (wraz z Solidarną Polską) zagłosowałoby 34 proc. badanych deklarujących udział w wyborach, na KO - 16 proc., na Polskę 2050 - 12 proc., a na Konfederację - 5 proc.; Lewica, KP-PSL i Porozumienie znalazłyby się poza Sejmem - wynika z sondażu CBOS. Niezdecydowanych na kogo głosować było 22 proc.

PiS z Solidarną Polską - bez zmian

Według wrześniowego sondażu CBOS, na PiS wraz z Solidarną Polską zagłosowałoby 34 proc. ankietowanych zamierzających wziąć udział w wyborach - tyle samo co w poprzednim sondażu, z sierpnia.

Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 16 proc. - o 2 punkty proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu. Trzecie miejsce zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 12 proc. (o 1 punkt proc. więcej).

Konfederacja uzyskała w sondażu 5 proc. poparcie - bez zmian w stosunku do sierpnia.

Polecamy:

„W Rosji wiedzą, że współpraca z Hitlerem jest kompromitująca. Stąd zakłamują 17 września”

Poszukiwacz brudnego poklasku, czyli o chwilowej "popularności" na plecach Ryszki

Lewica poza Sejmem

Poniżej progu wyborczego uplasowały się w sondażu: Lewica z poparciem 4 proc. (spadek o 1 punkt proc. w stosunku do sierpnia), PSL-Koalicja Polskiej - 1 proc. poparcia (spadek o 2 punkty proc.), Kukiz’15 - 1 proc. (bez zmian) oraz Porozumienia Jarosława Gowina - 1 proc. ( wzrost o 1 punkt).

Znaczny wzrost niezdecydowanych

CBOS zauważa, że najbardziej znacząca zmiana w tym miesiącu dokonała się w przypadku osób niezdecydowanych, na kogo głosować – w stosunku do sierpnia ich odsetek wzrósł o 4 punkty proc. - z 18 proc. do 22 proc., "co oznacza, że już blisko co czwarty Polak nie ma sprecyzowanych preferencji partyjnych". "Warto zaznaczyć, że to najwyższy wynik od maja 2014 roku, a zatem od ponad 7 lat." - podkreśla ośrodek.

Według sondażu, gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się we wrześniu, chciałoby w nich wziąć udział 77 proc. badanych , czyli o 2 punkty proc. więcej niż miesiąc temu. Nie wzięłoby w wyborach udziału 12 proc. ankietowanych (1 punkt proc. mniej). Niezdecydowanych co do udziału w wyborach było 11 proc. (1 punkt proc. mniej).

Sondaż przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), samodzielne wypełnienie ankiety internetowej. We wszystkich przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano od 6 do 16 września 2021 roku na próbie liczącej 1218 osób (w tym: 62,4 proc. metodą CAPI, 25,0 proc. – CATI i 12,6 proc. – CAWI).

KW

Czytaj dalej:

Siatkarska układanka Ryszarda Czarneckiego. Wśród działaczy krąży nagranie

Sejm uchwalił ustawę antykorupcyjną. Kukiz'15 postawił na swoim!

Zmarł Alfred Miodowicz. To on zmierzył się z Lechem Wałęsą w słynnej debacie w 1988 roku

Morawiecki w obronie pobitego księdza. „Nie ma przyzwolenia na przemoc i wandalizm”

"Jesienią może nastąpić wzrost liczby osób na respiratorach. Oby nie było lockdownu"

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka