Izba Dyscyplinarna do kosza. Ziobro zapowiada nową reformę wymiaru sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna - jej dni są policzone.
Izba Dyscyplinarna - jej dni są policzone.
- Jesteśmy bardzo bliscy ustalenia tych zmian, które prezes PiS i ja uznajemy za konieczne do przeprowadzenia - zapowiedział Zbigniew Ziobro w audycji rozgłośni "Siódma 9".

Na dniach pojawi się projekt rządowy, reformujący wymiar sprawiedliwości - przy okazji, zniknie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w obecnie znanej formie. To efekt krytyki ze strony TSUE i Komisji Europejskiej, które uważają, że instytucja nie spełnia wymogów niezależności i niezawisłości. Od tego, jaki krok wykona Zjednoczona Prawica, zależy uzyskanie środków z unijnego budżetu na Krajowy Plan Odbudowy. 

Zobacz: 

Ziobro jednoznacznie o obowiązkowych szczepieniach. Popiera go posłanka PiS

Ziobro szczerze o aferze mailowej i trudnościach w śledztwie. Kiedy nastąpi przełom?

Zbigniew Ziobro ujawnił, że rozmawiał na ten temat z prezesem PiS. - Jestem po rozmowach z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i mam nadzieję, że niebawem będę mógł przedstawić szczegóły reformy wymiaru sprawiedliwości. Jesteśmy bardzo bliscy ustalenia tych zmian, które prezes PiS i ja uznajemy za konieczne do przeprowadzenia - zapowiedział minister. 

- Nigdy nie zaakceptuje sytuacji, w której Bruksela - łamiąc traktaty i polską konstytucję - narzuca nam regulacje odnośnie reformy wymiaru sprawiedliwości. To kompetencje krajów członkowskich. Musimy dokończyć reformy, które zostały zablokowane - ocenił Ziobro. Jego zdaniem, Unia Europejska tylko pozornie dba o niezależność sądownictwa. 

- Słyszymy o niezależności sądów, a jednocześnie Komisja Europejska chce wymusić na premierze Polski, by wycofał wniosek z Trybunału Konstytucyjnego. To pokazuje, jak KE traktuje niezależność sądów i trybunałów! Gdy mogą wydać niewygodny dla Brukseli wyrok, zaczynają się naciski - podkreślił lider Solidarnej Polski. 

Radosław Fogiel w TVN24 rzucił nieco więcej światła na to, co PiS planuje zrobić z Izbą Dyscyplinarną. Wiadomo już, że w wymiarze sprawiedliwości pozostanie jakiś model kontroli sędziów. 

- Okazało się, że nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Uważamy, że kwestie dyscyplinarne, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, można zorganizować inaczej - krytykował Izbę Dyscyplinarną wicerzecznik PiS. 

Największy zarzut pod jej adresem? Zbytnia pobłażliwość wobec sędziów, gdy "dochodziło do ewidentnej przewiny". - Rząd złoży projekt ustawy będącej kontynuacją reformy sądownictwa. O tym, że reforma będzie kontynuowana, była mowa wielokrotnie - sugerował Fogiel. W projekcie znajdą się prawdopodobnie zapisy o konsekwencjach dla sędziów, łamiących prawo i standardy orzekania. 

- Jeszcze zobaczymy, czy będzie to formuła projektu całego rządu, projektu ministerialnego - mówił Fogiel. 

Czytaj:

Jacek Murański w programie "Jastrzębowski wyciska"! Kim jest?

Oświadczenia majątkowe, transakcje Banasia i tajne orędzie. Kontratak szefa NIK

Zabiła malutką córeczkę. Sąd drastycznie... złagodził wyrok


GW

Lubię to! Skomentuj73 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo