Polacy podzieleni ws. Polexitu. Najnowszy sondaż pokazał, co myślą o wyroku TK

Najnowszy sondaż pokazał, co myślą o wyroku TK.fot. Wikimedia/Flickr
Najnowszy sondaż pokazał, co myślą o wyroku TK.fot. Wikimedia/Flickr
Opinie na temat wyroku TK o wyższości prawa krajowego nad unijnym są podzielone. Minimalna większość nie uważa, by Polsce groził Polexit - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej".

Polacy prawie równo podzieleni, czy wyrok TK to początek polexitu

W sondażu dla "Rz" zapytano m.in. o to, czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa polskiego wobec prawa unijnego to początek polexitu.

19,7 proc. osób wybrało opcję "zdecydowanie się zgadzam", 23,2 proc. odpowiedziało "raczej się zgadzam", 18,1 proc. wybrało odpowiedź "raczej się nie zgadzam", a 27,2 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam". 11,8 proc. pytanych zdecydowało się na odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć".

"Z sondażu(...) wynika, że Polacy są prawie równo podzieleni w sprawie obaw, że czwartkowy wyrok TK, to początek polexitu. Obawiają się tego wyborcy KO i Lewicy, a w znikomym stopniu – głosujący na PiS" - wyjaśnia gazeta.

Czytaj też: Morawiecki reaguje na wiec z Tuskiem. "Polexit to fake news!"

Czy Polska powinna podporządkować się wyrokom TSUE?

W sondażu zapytano także, czy Polska powinna podporządkować się wyrokom Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). "Tu w odpowiedziach widać wyraźną przewagę osób uznających jurysdykcję TSUE w Polsce" - czytamy.

Na to pytanie 38,6 proc. osób odpowiedziało "zdecydowanie się zgadzam", 18,5 proc. odpowiedziało "raczej się zgadzam" (w sumie 57,1 proc. pozytywnych odpowiedzi). Z kolei 5,9 proc. wybrało odpowiedź "raczej się nie zgadzam", a 29,3 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam", co daje w sumie 35,2 proc. negatywnych odpowiedzi. Z kolei 7,7 proc. pytanych zdecydowało się na odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć".

Polacy ocenili skład TK

Ankietowanym zadano także pytanie, które dotyczy składu TK. Ankietowanych zostali zapytani, czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że "TK w składzie z Julią Przyłębską, Stanisławem Piotrowiczem i Krystyną Pawłowicz jest niezależny i może wypowiadać się w sprawie relacji pomiędzy prawem polskim i unijnym".

45,6 proc. zdecydowanie się z tym stwierdzeniem nie zgadza, 11,5 proc. "raczej się nie zgadza". Według 22,2 proc. pytanych obecny TK "zdecydowanie" może się w tej sprawie wypowiadać, "raczej" zgadza się z tą opinią 8,1 proc. Z kolei 12,6 proc. pytanych zdecydowało się na odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć".

Czytaj też:


KJ

Lubię to! Skomentuj98 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka