Sprawa gwałtów w sopockiej Zatoce Sztuki. "Łowca nastolatek" skazany

Oskarżony Krystian W. na sali Sa?du Rejonowego w Wejherowie, fot. PAP/Adam Warżawa
Oskarżony Krystian W. na sali Sa?du Rejonowego w Wejherowie, fot. PAP/Adam Warżawa
Sąd Rejonowy w Wejherowie skazał Krystiana W. ps. Krystek za seksualne wykorzystywanie nastolatek. Sprawa ma związek z samobójczą śmiercią 14-letniej Anaid w marcu 2015 roku, opisanej w głośnym reportażu i książki "Zatoka świń".

"Krystek" skazany

W czwartek Sąd Rejonowy w Wejherowie ogłosił wyrok w sprawie przeciwko Krystianowi W. ps. Krystek, który odpowiada za elektroniczne kontakty z dwoma małoletnimi w celach pedofilskich w 2015 roku. 44-letni "Krystek" został doprowadzony na ogłoszenie wyroku z aresztu śledczego.

Za kontakty z dwoma dziewczynkami za pomocą Messengera w celach pedofilskich Sąd Rejonowy skazał "Krystka" na 2,5 roku więzienia oraz 3-letni zakaz zbliżania się do jednej z pokrzywdzonych dziewczynek na mniej niż 100 metrów oraz zakazał kontaktowania się z nią w jakikolwiek sposób.

Sąd utajnił uzasadnienie wyroku

Sędzia Jolanta Nowak odczytała tylko wyrok skazujący mężczyznę na karę więzienia. Jego uzasadnienie, z uwagi charakter sprawy, pokrzywdzone dziewczynki i nienaruszanie dobrych obyczajów zostało odczytane bez obecności publiczności. Media były jedynie obecne podczas odczytania samego werdyktu. - Od przedmiotowego wyroku służy stronom apelacja, którą składa się do Sądu Okręgowego w Gdańsku - powiedziała sędzia Nowak.

W 2015 r. mężczyzna za pomocą Facebooka i Messengera kontaktował się z dwoma nastolatkami i poprzez manipulację obiecując pracę, fundując obiady lub kolacje i przejażdżki samochodem; chciał dziewczynki wykorzystać seksualnie. Prokuratura na potrzeby śledztwa ściągała zabezpieczone rozmowy od serwisu społecznościowego Facebook.

Samobójstwo 14-letniej Anaid

Proces ma związek z samobójczą śmiercią 14-letniej Anaid, która marcu 2015 r., dzień po spotkaniu z mężczyzną, rzuciła się pod pociąg na gdańskiej Oruni. To, że dziewczynka spotykała się z 37-letnim wówczas "Krystkiem" odkryła matka nastolatki. Dopiero potem ruszyło prokuratorskie śledztwo.

Samobójstwo Anaid doprowadziło do głównego procesu, w którym "łowca nastolatek", jak określiły go media, odpowiada za wykorzystanie seksualne ponad 30 młodych dziewcząt. Krystian W. poznawał nastolatki dzięki pracy w sopockich klubach Marcina T., współzałożyciela sopockiej Zatoki Sztuki oraz również oskarżonego m.in. o seksualne wykorzystywanie nieletnich.

Proces mężczyzn odpowiedzialnych za wykorzystywanie seksualne młodych, w tym nieletnich, dziewcząt również toczy się przed Sądem Rejonowym w Wejherowie. Z uwagi na interes pokrzywdzonych sprawa odbywa się z wyłączeniem jawności.

"Zatoka świń" i Latkowski

Na podstawie wydarzeń,  do których dochodziło w sopockim klubie Zatoka Sztuki, powstała książka "Zatoka świń", a Sylwester Latkowski nakręcił dokument "Nic się nie stało", który zrealizował materiał dla TVP. Po emisji programu zarzucano mu brak dowodów na przedstawiane sytuacje i mnogość insynuacji bez pokrycia w faktach.

Z kolei HBO chciało nakręcić film na podstawie książki Piotra Głuchowskiego i Bożeny Aksamit, która w formie reportażu opowiada między innymi historię 14-letniej Anaid, która popełniła samobójstwo, a także innych nieletnich dziewczyn, które były wykorzystywane seksualnie w sopockich klubach nocnych, ale protestowali przeciwko temu rodzice dziewczyny, twierdząc, że książka jest pełna przeinaczeń i kłamstw.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo