Węgry. Zjednoczona opozycja wyłoniła kontrkandydata Orbana na premiera

49-letni Marki-Zay. fot. Wikimedia
49-letni Marki-Zay. fot. Wikimedia
Na Węgrzech odbyła się II tura opozycyjnych prawyborów, która wyłoniła kandydata zjednoczonej opozycji na premiera w wiosennych wyborach parlamentarnych. Startowali: Klara Dobrev z ramienia Koalicji Demokratycznej i niezależny Peter Marki-Zay.

Peter Marki-Zay został wybrany na przeciwnika Viktora Orbana w wyścigu po fotel premiera. Marki-Zay zdobył 56,7 proc. głosów, wygrywając z przedstawicielką lewicowej Koalicji Demokratycznej Klarą Dobrev. Dobrev uznała swoją porażkę.

Marki-Zay oświadczył po ogłoszeniu jego zwycięstwa, że zostanie opracowany wspólny opozycyjny program nowoczesnych, dynamicznych Węgier, gdzie nawet politycy rządzącego Fideszu będą mogli przyznać się do swojego homoseksualizmu. Podkreślił, że zależy mu na konstytucyjnym systemie hamulców i równowagi, na walce z korupcją, a także na programie awansu społecznego Romów.

Burmistrz Budapesztu zrezygnował 

W piątek z rywalizacji wycofał się burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony, który w pierwszej turze zajął drugie miejsce za Dobrev. Poparł reprezentującego organizację społeczną Ruch Wspólnych Węgier (MMM) konserwatystę Marki-Zaya (trzeciego w I turze), za którym opowiedziała się też liberalna partia Momentum.

Karacsony i Marki-Zay już wcześniej zapowiadali współpracę po wyborach. Karacsony powiedział, że chcieliby wspólnie realizować politykę, która jest do przyjęcia zarówno dla centroprawicy, jak i centrolewicy. Obaj politycy obiecali walkę z korupcją, także sprzed objęcia władzy przez Fidesz w 2010 r.

Czytaj więcej: Gergely Karacsony burmistrz Budapesztu wycofał się z kandydowania na premiera

Dobrev przegrała

49-letnia europosłanka Dobrev, która w I turze prawyborów zdobyła 35 proc. głosów, jest z wykształcenia adwokatem. Nazwisko zawdzięcza swemu bułgarskiemu ojcu. Mówi po bułgarsku, rosyjsku, angielsku i niemiecku.

Jej słabym punktem był fakt, że jest małżonką byłego socjalistycznego premiera Ferenca Gyurcsanya, który musiał w 2009 r. ustąpić ze stanowiska po protestach społecznych, gdy wyciekło nagranie, na którym mówi o własnym rządzie: "Sp..śmy sprawę.(...) Jeszcze żaden rząd w Europie tak nie zawalił jak my.(...) Kłamaliśmy rano, w nocy i wieczorem".

Dobrev chciałaby m.in. zmienić zapisy konstytucji, do której konserwatywny Fidesz wprowadził poprawki podczas swych rządów.

Czytaj też: Reguła wzajemności, czyli Trzaskowski u Karacsony'ego w Budapeszcie

Kim jest Marki-Zay?

49-letni Marki-Zay to z wykształcenia ekonomista. Jest praktykującym katolikiem i ma 7 dzieci. Na scenie politycznej stał się znany w 2018 r., gdy jako kandydat wszystkich formacji opozycyjnych niespodziewanie wygrał wybory w mieście Hodmezoevasarhely na południu kraju, w którym od dziesięcioleci rządził Fidesz.

Przez 5 lat mieszkał w USA i Kanadzie, był kiedyś zwolennikiem Fideszu, twierdzi jednak, że nie odnajduje się w polityce prowadzonej przez tę partię od 2010 r.

Start Petera Marki-Zaya w II turze opozycyjnych prawyborów jako jedynego kontrkandydata Klary Dobrev jest zaskoczeniem, także dla premiera Viktora Orbana. Rząd prowadził bowiem dotąd kampanię skierowaną przede wszystkim przeciwko Dobrev oraz Karacsonyowi. Zainicjował m.in. petycję "Stop Gyurcsany! Stop Karacsony!", którą podpisało ponad milion osób.

W tym roku sześć największych partii opozycyjnych - Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP), Jobbik, ekologiczna partia Polityka Może Być Inna, liberalne Momentum, Koalicja Demokratyczna (KD) oraz liberalno-ekologiczny Dialog - zdecydowało się po raz pierwszy zawrzeć sojusz przed wyborami parlamentarnymi na wiosnę 2022 roku.

Pierwsza tura opozycyjnych prawyborów w dniach 18-28 września wyłoniła po jednym kandydacie opozycji w każdym ze 106 jednomandatowych okręgów wyborczych oraz troje polityków, którzy mieli wziąć udział w II turze prawyborów kandydata na premiera.

Czytaj też:


KJ

Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka