Gergely Karacsony burmistrz Budapesztu wycofał się z kandydowania na premiera

Facebook/Karácsony Gergely
Facebook/Karácsony Gergely
Burmistrz Budapesztu, współprzewodniczący partii Dialog Gergely Karacsony wycofał się w piątek z rywalizacji o reprezentowanie zjednoczonej opozycji jako kandydat na premiera w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych na Węgrzech.

Karacsony się wycofuje

Karacsony, który w pierwszej turze opozycyjnych prawyborów zajął z 22,2 proc. głosów drugie miejsce za przedstawicielką Koalicji Demokratycznej Klarą Dobrev (34,8 proc.), powiedział, że poprze w II turze konserwatywnego, niezależnego polityka Petera Marki-Zaya. Zajął on trzecie miejsce w pierwszej turze z 20,4 proc. głosów.

- Wierzę, że Peter Marki-Zay zdoła zjednoczyć opozycję - oświadczył Karacsony, dodając, że ten kandydat zna problemy prowincji.

Premier Viktor Orban zareagował na wycofanie się Karacsony'ego jednym słowem na swoim profilu na Facebooku: „Pech”. Rząd prowadził dotąd kampanię skierowaną przede wszystkim przeciw Dobrev, która jest żoną byłego lewicowego premiera Ferenca Gyurcsanya, oraz Karacsony'emu. Zainicjowaną przez rząd petycję „Stop Gyurcsany! Stop Karacsony!” podpisało już ponad milion osób.

Zobacz: Gergely Karácsony: Na Węgrzech jest jeszcze gorzej niż w Polsce

Marki-Zay za współpracą całej opozycji

Marki-Zay w lutym 2018 roku wygrał niespodziewanie wybory burmistrza miasta Hodmezoevasarhely na południu Węgier, zdobywając poparcie wszystkich sił opozycyjnych. Od tego czasu konsekwentnie opowiadał się za współpracą całej opozycji w wyborach ogólnokrajowych.

W tym roku sześć największych partii opozycyjnych - Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP), Jobbik, ekologiczna partia Polityka Może Być Inna, liberalne Momentum, Koalicja Demokratyczna (KD) oraz liberalno-ekologiczny Dialog - zdecydowało się po raz pierwszy zawrzeć taki sojusz przed wyborami parlamentarnymi na wiosnę 2022 roku.

Zobacz: Ktoś tu nie chce dorosnąć

Pierwsza tura opozycyjnych prawyborów w dniach 18-28 września wyłoniła po jednym kandydacie opozycji w każdym ze 106 jednomandatowych okręgów wyborczych oraz troje polityków, którzy mieli wziąć udział w II turze prawyborów kandydata na premiera w dniach 10-16 października. Wraz z wycofaniem się Karacsonya na polu walki pozostali Dobrev i Marki-Zay.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka