Niemiecki europoseł: Dziękuję Tuskowi! Na polskie ulice wyszli prawdziwi Polacy

Manfred Weber jednoznacznie skrytykował polski rząd. Fot. Wikipedia
Manfred Weber jednoznacznie skrytykował polski rząd. Fot. Wikipedia
Manfred Weber w debacie na temat polskiej praworządności zarzucił rządowi Mateusza Morawieckiego wyprowadzanie kraju z Unii Europejskiej. Zgodził się też z diagnozami Donalda Tuska i wyraził zachwyt w związku z niedawną manifestacją opozycji przeciwko Polexitowi.

-  Chcę podziękować wielu Polakom, którzy wyszli na ulice Warszawy i nie tylko. To była piękna manifestacja prawdziwych Polaków, a nie nacjonalistów - przemawiał przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. 

Według Manfreda Webera Tusk ma absolutną rację, gdy przestrzega przed Polexitem po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Przeszedł też do ataku w stronę Mateusza Morawieckiego: - Sieje pan zamęt i podziały! Osłabia pan Unię Europejską, ta polityka pomaga Rosjanom, tak, Władimirowi Putinowi. Niech pan przestanie, niech pan z tym skończy - apelował Weber. 

Zdaniem niemieckiego polityka, podziały służą Kremlowi, by osłabiać jedność Unii Europejskiej. - Niech pan wreszcie będzie wreszcie uczciwy i powiem pan rolnikom, że stracą dopłaty, start-upy nie uzyskają środków unijnych, a studenci mogą zapomnieć o Erasmusie - grzmiał Weber. 

Szef frakcji EPL podał przykład własnego kraju, który dostosował prawo krajowe do unijnego. - Republika Federalna Niemiec zgodziła się na traktat z Maastricht i musiała zmienić brzmienie ustawy zasadniczej, żeby była kompatybilna z nowymi regułami. A teraz kraje, które chcą wstąpić do UE, np. Północna Macedonia, muszą zmieniać swoje prawo, by móc spełnić warunki akcesyjne. Tak było i tak jest. Konstytucje decydują co dzieje się w poszczególnych krajach, ale dla wspólnoty najważniejsze jest prawo wspólnotowe - wyjaśnił Weber. 

- Jednostronne działania niezgodne z prawem nie mogą być dłużej tolerowane. Jesteśmy za uruchomieniem mechanizmu warunkowości - podkreślił niemiecki europoseł. Za ukaraniem Polski optowało wielu zabierających głos w czasie debaty w europarlamencie. 

Czytaj: 

Morawiecki w PE: Nie zgadzam się na szantaż i groźby ze strony Unii!

Von der Leyen podczas debaty o Polsce. "TK burzy jedność w Unii Europejskiej"


GW

Lubię to! Skomentuj138 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka