Von der Leyen podczas debaty o Polsce. "TK burzy jedność w Unii Europejskiej"

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. Fot. PAP/EPA
Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. Fot. PAP/EPA
Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała podjęcie "potężnych narzędzi" przeciwko Polsce w związku z naruszaniem zasady praworządność. Ursula von der Leyen jako pierwsza zabrała głos w czasie debaty w Parlamencie Europejskim. Na miejscu jest też premier Mateusz Morawiecki.

- Reżim komunistyczny w Polsce wprowadził stan wojenny w 1981 roku. Wielu opozycjonistów trafiło do więzienia za walkę o swoje prawa. Miliony Polaków pragnęło demokracji, wolności w wybieraniu rządów, mediów i niezależnych sądów. Ostatni wyrok polskiego TK kwestionuje znaczącą część tego dorobku. Mamy wątpliwości ws. niezależności polskich sędziów - usuwano im immunitety, kończono ich kariery. Podtrzymujemy dialog z Polską, ale sytuacja się pogorszyła - podkreśliła Ursula von der Leyen. 

- KE w sposób uważny ocenia i analizuje wyrok TK ws. przepisów prawa międzynarodowego. Ale mam głębokie obawy: orzeczenie kwestionuje jedność europejskiego porządku prawnego i podstawy Unii Europejskiej. Pierwszy raz w historii trybunał kraju członkowskiego uznał, że traktaty unijne są niezgodne z konstytucją - przekazała szefowa Komisji Europejskiej. 

- Ten wyrok osłabia ochronę sądownictwa. Bez niezależnych sądów obywatele są gorzej chronieni, a ich prawa są zagrożone. Polski naród musi być równo i sprawiedliwie traktowani w systemie sądów, tak, jak w Europie - zastrzegła Niemka. 

- Nie pozwolimy, by nasze wspólne wartości były narażone. KE będzie działać. Po pierwsze - w sposób prawny w związku z naruszeniem, po drugie - dzięki narzędziom finansowym, bo polski rząd musi nam wyjaśnić, jak chce chronić fundusze europejskie. Trzecia opcja to procedury zgodne z artykułem 7 Traktatu UE. To potężne narzędzie i do niego wrócimy - zapowiedziała von der Leyen, dodając, że to ciężka sytuacja dla całej wspólnoty, bo "chce silnej Polski w silnej Europie". 

- Polski TK, który rzucił wątpliwości na nasze traktaty, to ten sam TK, który zgodnie z artykułem 7 nie jest niezależny - argumentowała von der Leyen. 

- Niech żyje Polska i Europa - zakończyła w języku polskim szefowa KE. 

GW

 

Lubię to! Skomentuj80 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka