Sondaż poparcia po debacie w PE. Główne partie mają powody do zadowolenia

PiS nie straciło poparcia po debacie w Parlamencie Europejskim.
PiS nie straciło poparcia po debacie w Parlamencie Europejskim.
O dwa punkty proc. wzrosło poparcie dla Zjednoczonej Prawicy od ostatniego sondażu pracowni IBRiS - czytamy w "Rzeczpospolitej". Najnowszy sondaż zlecono już po ostrej debacie w europarlamencie, gdzie obóz władzy został poddany ogromnej krytyce.

PiS uzyskało 36 proc. głosów wśród respondentów pracowni IBRiS. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 25 proc., a podium zamyka Polska 2050 z 14 proc. 

Na Lewicę chciałoby oddać głos 9 proc., Konfederację - 5 proc., natomiast na PSL 4,6 proc. - to wyniki sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS), które ukazały się w "Rzeczpospolitej".

W porównaniu z ostatnim badaniem z września, poparcie dla PiS wzrosło z 34 proc. do 36 proc., Koalicja Obywatelska notuje wzrost poparcia z 23,5 proc. do 25 proc. Polska 2050 i Lewica również poprawiają notowania o 2 pkt. proc.

Lekki spadek zaliczyła Konfederacja o 1 pkt. proc. oraz PSL-Koalicja Polska - o 0,4 pkt proc. 

"Po wstępnym przeliczeniu poparcia na mandaty metodą D'Honta okazuje się, że opozycja, nawet startując osobno i bez PSL, czyli PO, Polska 2050 i Lewica, miałaby wyraźnie więcej mandatów (o ok. 40), niż PiS z Konfederacją" - wyliczyła "Rzeczpospolita". 

Według IBRiS, wzrosło samo zainteresowanie udziałem w wyborach. We wrześniu oddanie głosu deklarowało 51 proc. badanych, zaś w październiku to już 54 proc. Spada natomiast odsetek wyborców niezdecydowanych. We wrześniu było ich 12,5 proc., a w październiku 7 proc.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził ostatnie badanie dla "Rzeczpospolitej" metodą CATI (Computer-Assisted Telephone Interviewing, czyli telefoniczny wywiad z respondentem wspierany przez oprogramowanie komputerowe) w dniach 22-23 października na grupie 1 tys. 100 respondentów. 

Czytaj też: 

Ile razy "Wiadomości" TVP pokazały pięści Donalda Tuska? Jeden człowiek to policzył

Rosjanie muszą jechać do Warszawy, by starać się o wizę do USA

Grupa Granica oskarża WOT o grillowanie w pobliżu imigrantów. Jest odpowiedź


GW

Lubię to! Skomentuj39 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka