"Wiadomości" TVP w kółko pokazują pięści Donalda Tuska i cytat "fur Deutschland"

Internauta o pseudonimie FlasH policzył, ile razy od stycznia br. widzowie "Wiadomości" TVP mogli usłyszeć, jak Donald Tusk wypowiada słowa "für Deutschland" oraz ile razy pokazano jego pięść.

Internauta robi screeny z "Wiadomości" TVP

FlasH, autor strony Ekspercitvpis.info, ponad dwa lata temu napisał program, który analizuje „Wiadomości” TVP. System robi zrzut ekranu co 7/10 sekundy, zbierając od 1,5 do 1,8 tys. screenów z każdego wydania. Program to analizuje, wyszukując podobne sceny, nazwiska itd. Wyniki Flash publikuje na Twitterze. 

W lutym br. przedstawiał statystyki dotyczące częstotliwości pokazywania poszczególnych polityków oraz występowania ekspertów w "Wiadomościach" TVP. 

Tym razem zajął się liczeniem, ile razy główny program informacyjny polskiej telewizji od stycznia 2021 r. pokazał wypowiedź Donalda Tuska, w której wypowiedział on słowa "fur Deutschland". Okazało się, że 97 razy!

Polecamy:

Skąd się wzięły słowa "fur Deutschland"?

Portal Gazeta.pl wyjaśnia, że słowa Donalda Tuska po niemiecku są zaczerpnięte z przemówienia wygłoszonego przed delegatami niemieckiej Unii Chrześcijańsko Demokratycznej (CDU). Jako szef Europejskiej Partii Ludowej, chadeckiej międzynarodówki, wystąpił na zjeździe ugrupowania w styczniu.

Zwrot "für Deutschland" dotyczy fragmentu, gdy polityk określa rządy CDU "błogosławieństwem" lub  "dobrodziejstwem" - Nie tylko dla Niemiec, ale dla całej Europy - powiedział były premier. Jako przykład wymienił wschodnich sąsiadów Niemiec, kraje bałkańskie i Ukrainę. – Jeśli nie przestaliśmy wierzyć, że zjednoczona Europa ma przyszłość i nasze wartości mają sens, to jest to także wynikiem waszej konsekwencji, cierpliwości i po prostu waszej przyzwoitości – mówił Tusk.

W swoim wystąpieniu w języku niemieckim Tusk podziękował CDU za postawę w czasie pandemii koronawirusa. Z tego wstępu pochodzi sformułowanie "danke für alles", które też pojawiało się dość często w "Wiadomościach" TVP, ale FlasH go nie policzył. 

Pięści Tuska 

Natomiast kadr z pięściami Donalda Tuska pojawił się w programie aż 27 razy. W tym przypadku internauta analizował materiały tylko od 4 lipca do 23 października.

Przypomnijmy. kilka lat temu popularny był inny kadr z "pięściami Tuska" - gdy przybijał tzw. żółwiki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. 

"Wiadomości" TVP kontra Donald Tusk

 "Wiadomości" TVP co jakiś czas, w kontekście różnych spraw dziejących się na arenie europejskiej zarzucają Tuskowi, że  "realizuje politykę Niemiec". Wtedy na dowód prawdziwości tej tezy w materiałach pojawia się jego wypowiedź po niemiecku z "fur Deutschland". W lipcu w tej sprawie skargę do KRRiT złożył członek rady programowej TVP Krzysztof Luft. 

Także sam Donald Tusk komentował "lekcje niemieckiego z moim udziałem" w TVP:  - Żebyście chociaż połowę tych nienawistnych treści w głównych pasmach, przede wszystkim w „Wiadomościach”, zastąpili przemyślaną i skuteczną promocją szczepień - mówił 30 lipca. 

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj186 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura