Program Inwestycji Strategicznych. Morawiecki: 23 miliardy złotych dla samorządów

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Twitter/Piotr Müller
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Twitter/Piotr Müller
Część rządowego Programu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych - jest odpowiedzią na kryzys spowodowany epidemią, to powyżej 23 mld zł; to jedyny taki program, największy przez ostatnie 30 lat - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Nidzicy.

Morawiecki: Nowe otwarcie inwestycji lokalnych

Szef rządu, który w Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie) wziął udział w konferencji dotyczącej ogłoszenia wyników pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych zapowiedział, że za kilka tygodni rusza kolejny nabór rządowego programu dla samorządów Polski Ład, a oprócz tego ruszy program dla gmin poPGR-owskich.

Polecamy:

Projekt Kaczyńskiego i Błaszczaka. MON przedstawi ustawę o obronie ojczyzny

Marsz Niepodległości przejdzie ulicami Warszawy. Jest decyzja wojewody

Premier mówił, że dziś jest ten szczególny dzień, kiedy możemy „otworzyć nową księgę inwestycji lokalnych, samorządowych”. – Okazuje się, że można przygotować właściwą odpowiedź na kryzys. Rządowy program Polski Ład jest przede wszystkim dobrą, mocną odpowiedzią na kryzys. Jest propozycją wyjścia z tych tarapatów, w które wpadł cały świat wraz z pandemią Covid-19 – zaznaczył szef rządu. Jak dodał, naprawione finanse publiczne pozwoliły zbudować fundament do „skoku w nowoczesność, w szybki rozwój gospodarczy”.

Program Inwestycji Strategicznych

Według premiera Program Inwestycji Strategicznych jest programem wyjątkowym i bezprecedensowym. – Program rządowy Polski Ład, program inwestycji dla samorządów o wielkości powyżej 23 mld zł, to program jedyny i największy taki przez ostatnie 30 lat, w czasach wolniej Polski – podkreślił Morawiecki. – To program, który ma szansę zmienić oblicze naszych miast, wiosek, miasteczek, województw, powiatów, gmin – dodał.


Premier przekonywał, że program ten przyczyni się do równomiernego rozwoju w całym kraju, podczas gdy wcześniej - według niego - „mieliśmy Polskę dwóch prędkości”. – Jak często lokalna prasa zaczyna się od artykułów, w których czytamy, że „mieszkańcy czekają na”: czekają na drogę, która połączy dwie miejscowości, na połączenie kolejowe, na szkołę, na salę gimnastyczną. Tak wyglądało to przez dziesięciolecia. Myślę, że dostrzegacie państwo, że dziś jest inaczej, a wraz z tym Rządowym Programem Polski Ład ta rzeczywistość będzie jeszcze zupełnie inna – powiedział szef rządu.

"Rozwój powinien być równomierny"

– Dziś pokazujemy, że ponad 2780 gmin, powiatów, miast i miasteczek otrzymuje dofinansowanie. To praktycznie - z wyjątkami bardziej proceduralnymi niż innymi - prawie wszystkie. Dziś pokazujemy, że ten rozwój powinien być rzeczywiście równomierny, pokazujemy, że to bez końca „mieszkańcy czekają na” można zamienić na rzeczywistość, na realne działanie – dodał.


Morawiecki podkreślił, że Program Inwestycji Strategicznych jest planem o ściśle ułożonym harmonogramie działań. – Planem, który jest logicznie ułożony, który ma w zamyśle pewną perspektywę" - mówił.


Program Inwestycji Strategicznych pokazuje, że wszelkie działania o charakterze dyskryminowania Polski nie będą skuteczne. Że oprzemy się skutecznie wszelkim działaniom, które mają Polskę spychać gdzieś, które służą tylko tym najbogatszym


– zaznaczył szef rządu.

– Nie damy się dyskryminować, będziemy walczyć o równe warunki Polski w Unii Europejskiej – zadeklarował. – Pokazujemy, że to jest dopiero ten dobry początek – dodał. – Na dobry początek dzisiaj pokazujemy więcej inwestycji, niż obiecaliśmy nawet w lipcu i w sierpniu, to nie 20 mld, to ponad 23 mld – powiedział premier.

– Jestem przekonany, że te nasze fundusze będą kołem zamachowym zdrowego rozwoju gospodarczego, który poprzez inwestycje tworzy miejsca pracy; miejsca pracy tworzą perspektywę rozwoju dla ludzi, dla mieszkańców – mówił Morawiecki.

Czytaj dalej:

Uchodźcy siłą próbowali przejść na polską stronę. Żołnierze w szpitalu!

„Wyborcza” ma poważny problem! Będzie ugoda z szefem InPost Rafałem Brzoską

Wanda Traczyk-Stawska szokuje. "PAD jest trochę głupi, a Kaczyński wysłał brata na śmierć"

Tusk kpi z Morawieckiego. Poszło o słowa z III wojną światową w tle

Kamienna lawina w Tatrach! W dół poleciało 100 metrów skalnej ściany!

Premier o państwie w czasach PO

Jak podkreślił, „państwo w czasach PO zachowywało się troszeczkę tak jak przedsiębiorca na dorobku”, który pracownikom każe czekać na podwyżki i etaty. – My pokazaliśmy, że odwrotna kolejność jest bardziej właściwa – zauważył szef rządu. Zapewnił, że „Polski Ład, który jest programem obniżki podatków dla ogromnej większości Polaków, będzie korzystny także dla tych najbogatszych, tworzy perspektywy sprawiedliwego rozwoju, perspektywy nowych, wysoko płatnych miejsc pracy, wyższych zarobków netto, emerytur bez podatku, dróg w miejscach, których nawet nie myślano, że pojawią się drogi, doinwestowanej służby zdrowia, doinwestowanego systemu oświaty” – wyliczał.

Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka