Nowe twarze w resortach. Kto obejmie poszczególne ministerstwa?

Flickr/KPRM
Flickr/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki zdradził szczegóły dotyczące zmian w rządzie. Wiemy, kto obejmie kluczowe stanowiska.

- Zacznę od ważnej kwestii, mianowicie chodzi o mój wniosek do pana prezydenta. Wniosek o zmiany w składzie Rady Ministrów, który wiąże się z decyzjami pewnych osób, które podjęły je już jakiś czas temu. Grzegorza Pudę na stanowisku ministra rolnictwa i rozwoju wsi ma zastąpić minister Henryk Kowalczyk. Poprosiłem go również, by przyjął tekę wicepremiera - zdradził Mateusz Morawiecki.

Zmiany w ministerstwach

Premier dodał również, że Grzegorz Puda ma objąć stanowisko ministra konstytucyjnego Funduszów i Polityki Regionalnej.

- Stanowisko ministra obejmie pan Kamil Bortniczuk. Samo ministerstwo będzie utworzone pod nową nazwą Ministerstwa Sportu i Turystyki - mówił dalej minister.

Zmiany nie ominą również Ministerstwa Środowiska. Michała Kurtykę ma zastąpić Anna Moskwa, która do tej pory zajmowała się farmami wiatrowymi Orlenu. Pisaliśmy o tym już wcześniej.

Zobacz: Minister klimatu Michał Kurtyka ogłosił dymisję. Tłumaczy się sprawami osobistymi

Zastępstwo dla Morawieckiego

- Nastąpi także zmiana na stanowisku, które ja dzisiaj piastuję, czyli ministra rozwoju, pracy i technologii. W tę rolę wejdzie minister Piotr Nowak - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Kim są nowe twarze w ministerstwach?

Anna Moskwa szefową Ministerstwa Środowiska

Była wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa została zaproponowana na objęcie stanowiska ministra klimatu i środowiska. Anna Moskwa ostatnio kierowała firmą Baltic Power, spółką PKN Orlen i Northland Power.

Moskwa jest absolwentką stosunków międzynarodowych, socjologii i ekonomii Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Pracowała jako dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a potem jako wiceminister w tym samym resorcie do czasu likwidacji ministerstwa w październiku 2020 roku. Po zakończeniu pracy w tym ministerstwie weszła do zarządu spółki Baltic Power, spółki PKN Orlen i Northland Power, gdzie była prezesem.

Prowadziła własną działalność gospodarczą w zakresie krajowego i międzynarodowego rynku pracy - HR, rekrutacje, postępowania przetargowe w zakresie rynku, fundusze UE w zakresie rynku pracy oraz innowacji.

Przez wiele lat odpowiadała za współpracę międzynarodową, głównie w Europie, ale także poza kontynentem. Pełniła funkcję prezesa spółki Quality and Development Institute zajmującej się audytami oraz szkoleniami. Płynnie posługuje się językiem angielskim, francuskim i hiszpańskim.

Zobacz: Komisja Europejska pilnie żąda od Polski dowodów ws. Turowa!

Były wiceminister finansów ministrem rozwoju i technologii

Premier Mateusz Morawiecki zaproponował we wtorek Piotra Nowaka na stanowisko nowego szefa Ministerstwa Rozwoju i Technologii. W latach 2015-2020 Nowak był wiceministrem finansów; ostatnio doradcą szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie oraz wicedyrektorem Departamentu Polityki Monetarnej i Rynków Kapitałowych MFW.

Nowak ukończył Wydział Cybernetyki w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie na kierunku Finanse i Bankowość. Jest absolwentem studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej oraz studiów Executive MBA, prowadzonych przez Politechnikę Warszawską przy współpracy z London Business School, HEC School of Management Paris oraz NHH Bergen. Posiada tytuł CQF - Certificate in Quantitative Finance. Nowak jest też absolwentem podyplomowego programu "International Security" w Stanford University w USA.

Przyszły minister rozwoju i technologii od 2004 r. związany jest z rynkiem finansowym - najpierw jako dealer walutowy w PKO BP, następnie w latach 2005-2006 jako trader w CALYON Corporate & Investment Bank, gdzie odpowiadał za obligacje i instrumenty pochodne na stopę procentową z regionu środkowej i wschodniej Europy. Od 2006 r. do 2010 r. jako vice-president w londyńskim funduszu hedgingowym, należącym do grupy Swiss Re, zajmował się strategią Global Macro, która obejmowała instrumenty dłużne, indeksy giełdowe, instrumenty pochodne oraz waluty ze wszystkich rynków wschodzących.

Zobacz: Nowe porządki w wojsku. Służba będzie mogła być aktywna i pasywna

W latach 2010-2011 pracował jako prop trader w Espirito Santo Investment Bank Polska, a od 2011 r. do 2014 r. w PKO TFI, jako zastępca dyrektora departamentu zarządzania portfelami papierów dłużnych. Z początkiem 2015 r. rozpoczął pracę jako ekspert ds. gospodarczych w Kancelarii Prezydenta RP, następnie od października do grudnia 2015 r. pracował w Money Makers TFI S.A.

W grudniu 2015 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów; z dniem 23 grudnia 2020 r. złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Od stycznia 2021 był doradcą Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie oraz wicedyrektorem Departamentu Polityki Monetarnej i Rynków Kapitałowych MFW.

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka