Tusk o sytuacji na granicy: To ostatni moment, aby rząd i prezydent wzięli się do roboty

PAP/Adam Warżawa
PAP/Adam Warżawa
Tusk odniósł się do sytuacji na granicy. Stwierdził, że istotnym problemem jest to, że rząd nie informuje o dalszych krokach. Lider PO przedstawił również rozwiązania, które według niego powinni zastosować rządzący.

— Jestem tym zaniepokojony. Prawdziwym problemem jest to, że nikt nie wie, co polski rząd chce zrobić — stwierdził Donald Tusk, pytany o kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej.

Władza powinna rozmawiać z opozycją

Tusk zaznaczył, że w tym momencie rząd powinien prowadzić rozmowy z opozycją.

— Jeśli miałoby dojść do jakichkolwiek aktów przemocy, to jest dokładnie ten moment, kiedy władza natychmiast powinna rozmawiać z opozycją. Prezydent ma takie instrumenty jak Rada Bezpieczeństwa Narodowego — mówił Tusk. — Trzeba się zastanowić nad wykorzystaniem art. 4 NATO — dodał.

W artykule tym stoi, że "Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć - zdaniem którejkolwiek z nich - zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

Najważniejsza jest solidarność

— Bardzo bym chciał, abyśmy bez wyjątku byli solidarni w tym momencie. Powstrzymam się od krytyki, chociaż bardzo się niepokoję. To ostatni moment, aby władza, rząd i prezydent wzięli się do roboty — powiedział szef PO. — Mogę powiedzieć, że każda sensowna propozycja będzie mogła liczyć na nasze solidarne wsparcie — dodał.

Zobacz: Sytuacja na granicy jest krytyczna. O 13:00 posiedzenie sztabu kryzysowego

Sytuacja na granicy jest krytyczna

Sytuacja na granicy jest coraz gorętsza. Problem eskalował tak bardzo, że dziś o 13:00 zdecydowano się zwołać posiedzenie sztabu kryzysowego.

W posiedzeniu sztabu kryzysowego udział mają wziąć: premier Mateusz Morawiecki, wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński, minister Mariusz Kamiński, minister Mariusz Błaszczak i przedstawiciele właściwych służb.

Polska granica jest wystawiona na próbę. Nagrania przedstawiające imigrantów zmierzających na granicę Polski są naprawdę niepokojące.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj123 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka