Niemieccy aktywiści wysłali autobus.Chcą przywieźć migrantów z granicy polsko-białoruskiej

Twitter / @MON_GOV_PL
Twitter / @MON_GOV_PL
W związku z napiętą sytuacją na polsko-białoruskiej zewnętrznej granicy UE, aktywiści z Niemiec wysłali w rejon przygraniczny autobus z artykułami pomocowymi dla migrantów. Autobus wyruszył w poniedziałek z Berlina. Aktywiści planowali w drodze powrotnej przewieźć migrantów - pisze dziennik "Welt". Federalne MSW ostrzega, że byłoby to działanie nielegalne.

Jak zapowiadają organizatorzy wyprawy z organizacji Seebruecke und LeaveNoOneBehind do Polski trafią artykuły pomocowe, takie jak ciepłe buty zimowe, skarpety, koce ratunkowe i latarki czołowe.

Aktywiści chcą przewieźć migrantów z Polski do Niemiec

"Welt" przypomina, że "pierwotnie aktywiści planowali w drodze powrotnej przewieźć migrantów z Polski do Niemiec. Jest to jednak możliwe tylko po uzyskaniu promesy przyjęcia od Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - informuje inicjatywa Seebruecke. Wniosek w tej sprawie został wysłany do ministerstwa w czwartek, ale nie otrzymano jeszcze odpowiedzi".

Aktywiści twierdzą, że wyznaczyli władzom termin do wtorkowego popołudnia. "Oczekujemy obietnicy przyjęcia", sytuacja w strefie przygranicznej to "katastrofa" - mówią.

Rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych poinformował w odpowiedzi na zapytanie agencji dpa, że "niedozwolony transport i ewentualny niedozwolony wjazd" może pociągnąć za sobą konsekwencje karne. Ponadto nie rozważa się programu przyjmowania osób z Białorusi - pisze dziennik.

Alaksandr Łukaszenka oświadczył wiosną, w odpowiedzi na sankcje UE, że nie będzie już zatrzymywał migrantów zmierzających do Unii Europejskiej. UE oskarża go o przemyt ludzi z obszarów dotkniętych kryzysem. Polska, Litwa i Łotwa umacniają swoją zewnętrzną granicę UE z Białorusią. Większość osób nielegalnie wjeżdżających przez Białoruś i Polskę do Niemiec, to osoby z Iraku, Syrii, Afganistanu i Iranu.

Czytaj też:


KJ

Lubię to! Skomentuj59 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka