Klęska, ich kraj nie radzi sobie z Covid-19. Lockdown już nie tylko dla niezaszczepionych

photo by vperemen via Wikimedia Commons
photo by vperemen via Wikimedia Commons
Austria cierpi przez Covid-19. Chorych i ofiar przybywa, a ze względu na niezwykle trudną sytuacją Górna Austria i Salzburg – regiony w Austrii najbardziej dotknięte pandemią - chcą nałożyć lockdown dla wszystkich mieszkańców. Ogłosili to w czwartek przed południem premierzy tych krajów związkowych – informuje portal Kurier.

Austria przegrywa walkę z pandemią. Możliwy lockdown w dwóch największych regionach

Thomas Stelzer, starosta krajowy Górnej Austrii ogłosił w czwartek wielotygodniową blokadę dla Górnej Austrii i Salzburga od przyszłego tygodnia, jeśli wcześniej nie dojdzie do ogólnokrajowego zaostrzenia przepisów w walce z pandemią. Jak poinformowały władze Salzburga w komunikacie prasowym, blokada „powinna dotyczyć całej populacji i wpłynąć na wszystkie obszary”. Dalsze szczegóły zostaną podane w ciągu dnia.

„Jeśli nie będzie decyzji o rozpoczęciu lockdownu w skali całej Austrii, Górna Austria i Salzburg zostaną zamknięte od przyszłego tygodnia” – ogłosił Thomas Stelzer (OeVP) w czwartek na forum Landtagu. „Jutro (piątek) powinna nastąpić ogólnokrajowa blokada. (…) Już koordynujemy działania z sąsiednim krajem związkowym i rządem federalnym”.

image

Jak podkreślił Stelzer, „ten absolutnie niezbędny środek (lockdown) jest twardą metodą, która, miejmy nadzieję, pomoże znacząco obniżyć dzienne wskaźniki wzrostu. Poprzednio podejmowane kroki nie okazały się skuteczne ”.

O tym, czy oprócz obecnie obowiązującego lockdownu dla osób niezaszczepionych na terenie całej Austrii zostaną podjęte dalsze ogólnokrajowe środki, rozstrzygną rozmowy między rządem federalnym a krajami związkowymi, które pierwotnie zaplanowano na najbliższy piątek.

W czwartek liczba nowych infekcji w ciągu 24 godzin w Austrii osiągnęła rekordowy poziom 15 145. Zapadalność siedmiodniowa wynosi 989 przypadków na 100 tys. osób.

Waldemar Kraska w RMF FM: nie będzie nowych obostrzeń

Sytuacja w Polsce wcale nie jest lepsza. Tylko ostatniej doby odnotowano blisko 25 tys. zakażeń i prawie 400 ofiar. Mimo tego rząd nie zamierza wprowadzać nowych obostrzeń. Zdaniem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski w dwóch województwach czwarta fala już się kończy.

- Województwo lubelskie i województwo podlaskie, tam w tej chwili ta czwarta fala w tej chwili już wygasa, to jest, jakby apogeum osiągnęliśmy już. Z tych danych, które do nas codziennie spływają wzrost zakażeń w tych dwóch województwach już jest na poziomie minusowym – powiedział Waldemar Kraska w rozmowie z Piotrem Salakiem w „Popołudniowej Rozmowie” RMF FM.

Wiceminister dodał, że gdyby "wszyscy przestrzegali tych obostrzeń, które są, naprawdę tych zgonów można byłoby uniknąć".

– Ja jestem lekarzem i podejmując decyzje, na pewno nie sugerujemy się jakimś, nie wiem, zyskiem politycznym. Tu musi, najważniejszą rzeczą dla nas jest życie i zdrowie Polaków, ale biorąc wszystko pod uwagę i osoby, które są zaczepione i obciążenie szpitali, ale także dzienną ilość nowych zakażeń, w tej chwili nie ma takich twardych dowodów, żeby te obostrzenia w tej chwili wprowadzać – powiedział Waldemar Kraska na antenie RMF FM.

SW


Czytaj: 

KE przekazała 700 tys. euro na pomoc migrantom. Kamiński chwali, Szydło krytykuje

Dziennikarka CNN starła się z wiceszefem MSZ. Jego odpowiedź ją zamurowała

Zaskakująca propozycja Łukaszenki. Jego rzeczniczka ujawniła, co nakazał UE


Lubię to! Skomentuj192 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości