Zmiany w resortach rozwoju i klimatu. Są konkretne nazwiska

Szykują się kolejne zmiany w rządzie.
Szykują się kolejne zmiany w rządzie.
Nowy minister rozwoju, Piotr Nowak, zabiega o powołanie na funkcję wiceministra Mariusza Goleckiego, obecnego Rzecznika Finansowego. Będą też odejścia z ministerstwa. Do resortu klimatu ma natomiast trafić nowy podsekretarz stanu. - ustalił Salon24.pl.

- Nowi ministrowie, Piotr Nowak i Anna Moskwa, będą mogli wybrać swoich zaufanych ludzi na funkcje wiceministrów - słyszymy w Prawie i Sprawiedliwości. - Do zmian ma dojść jeszcze przed końcem roku.

Oboje zostali szefami, odpowiednio Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Klimatu i Środowiska, niecały miesiąc temu (26 października).

Piotr Nowak, który został ministrem rozwoju, a który nie ma swojego zaplecza politycznego, zdecyduje się prawdopodobnie na ludzi, których zna z czasów pracy w Ministerstwie Finansów. Od jakiegoś czasu mówi się w obozie władzy, że politycznie jest mu najbliżej aktualnie do Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych. 

Czytaj: Były wiceminister finansów ma zostać nowym ministrem rozwoju. Wróci z Waszyngtonu

- W ministerstwie mówi się, że nowym wiceministrem miałby zostać Mariusz Golecki. Jego kandydaturę najbardziej forsuje minister Nowak, bo znają się ze środowiska finansjery - mówi nasz informator.

Dr hab Mariusz Golecki od blisko dwóch lat jest Rzecznikiem Finansowym. Jest profesorem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz w Instytucie Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych.

Nie wiadomo czy będzie to zamiana jednej osoby na inną, ale z resortu rozwoju ma odejść podsekretarz stanu Marek Niedużak.

Ze stanowiska ma odejść również Piotr Ziubroniewicz, dyrektor biura ministra w resorcie rozwoju, który jeszcze do niedawna był związany z młodzieżówką Porozumienia Jarosława Gowina. Najgłośniej mówi się o tym, że ma go zastąpić Dorota Zygierewicz. Kilka dni temu, wraz 38 innymi osobami, została wyróżniona odznaką „Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej", którą wręczył jej minister finansów Tadeusz Kościński.

Do zmian ma dojść też w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, które objęła Anna Moskwa, zastępując Michała Kurtykę. Moskwa wcześniej pracowała m.in. w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i to właśnie z okresu współpracy w tym resorcie może być nowy wiceminister klimatu. Mówi się bowiem o dwóch nazwiskach: Michale Wójciku, Dyrektorze Departamentu Współpracy Międzynarodowej, nazywanym prawą ręką Moskwy, ale też o bardziej doświadczonym Grzegorzu Witkowskim.

Obecnie Witkowski jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury, ale wcześniej pracował z Moskwą w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Ostateczne decyzje w powyższych sprawach jeszcze nie zapadły, ale najpóźniej w ciągu miesiąca powinno się wszystko wyjaśnić. 

Marcin Dobski

Zobacz:


Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka