SPD, Zieloni i FDP: Niemcy i Polskę łączy głęboka przyjaźń

Socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Partie - socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP, doszły do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec. Partyjni liderzy koalicji przedstawili w środę w Berlinie umowę koalicyjną. W liczącym 177 stron dokumencie wspomina się m.in, że "Niemcy i Polskę łączy głęboka przyjaźń".

Polsko-Niemiecka Współpraca

W części zatytułowanej "Partnerzy europejscy" czytamy najpierw o stosunkach z Francją: "Kierujemy się silnym partnerstwem francusko-niemieckim, które tchnie życie w traktat z Akwizgranu i we Francusko-Niemieckie Zgromadzenie Parlamentarne, np. poprzez nowy dialog strategiczny".

Polecamy:

Ważny apel premiera. "Konflikt nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem"

Wg prokuratury oszukał sam siebie. On skrzywdzony się nie czuje, ale może iść siedzieć

Następnie koalicjanci zauważają: "Ponadto realizujemy konkretne projekty w ramach rozszerzonych formatów, takich jak Trójkąt Weimarski (Niemcy, Francja i Polska - red.). Niemcy i Polskę łączy głęboka przyjaźń. Wzmacniamy tutaj pracę podmiotów społeczeństwa obywatelskiego (np. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży). Poprawiamy współpracę w obszarach przygranicznych (...)".

"Burzliwa polsko-niemiecka historia"

Pisząc o "Kulturze pamięci", koalicjanci podkreślają: "Czujemy szczególną odpowiedzialność, zwłaszcza wobec naszych europejskich sąsiadów, ale obecne debaty, na przykład - w Grecji czy na Ukrainie, pokazują również, że wspólny proces pogodzenia się z przeszłością nie został zakończony. Popieramy uchwały Bundestagu o utworzeniu centrum dokumentacji "II wojna światowa i okupacja niemiecka w Europie" oraz miejsca pamięci i spotkań dla upamiętnienia ofiar (niemieckiej – red.) okupacji Polski i burzliwej polsko-niemieckiej historii".

W październiku w wywiadzie dla PAP wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, pytany o polską współpracę z ewentualnym rządem koalicji SPD, Zielonych i FDP, mówił m.in.: "Mam nadzieję, że odpowiedni zapis, podkreślający rangę dwustronnych relacji, zostanie zawarty w umowie (koalicyjnej)".

"Uważam ponadto, że kwestia wzniesienia w Berlinie pomnika poświęconego polskim ofiarom niemieckiej agresji (...) powinna, z racji swojej wagi dla wzajemnych relacji, również zostać ujęta w zapisach umowy koalicyjnej" - mówił wiceminister.

KW

Czytaj dalej:

Niemcy będą mieć nowy rząd. Właśnie ogłoszono porozumienie

Jastrzębowski wyciska w żółtym sweterku. I Lewy z bicepsem. Człowiek, który został memem

"Partie dogadałyby się ws. segregacji sanitarnej, gdyby nie Konfederacja"

Adam Niedzielski: Przed nami apogeum czwartej fali pandemii

Premier Morawiecki odpowiada na pytanie Salon24.pl: Będzie raport na temat Gazpromu

Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka