Premier Morawiecki odpowiada na pytanie Salon24.pl: Będzie raport na temat Gazpromu

Premier Mateusz Morawiecki z szefem słoweńskiego rządu Janezem Janszą/ Fot. Salon24.pl/WP
Premier Mateusz Morawiecki z szefem słoweńskiego rządu Janezem Janszą/ Fot. Salon24.pl/WP
Na forum Rady Europy zostanie przedstawiony raport w sprawie praktyk monopolizacyjnych, których dopuszcza się Gazprom - premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na pytanie Salon24.pl.

Pytanie Salon24.pl o spotkanie Duda-Stoltenberg

Podczas konferencji prasowej dziennikarka Salon24.pl zapytała polskiego premiera, m.in. czego oczekuje po czwartkowym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem.

Polecamy:

Mejza odniósł się do publikacji Wirtualnej Polski. "To kolejny atak na mój wizerunek"

"Jak profesjonalnie drzeć ryja." Warsztaty finansowane z budżetu Gdańska

Morawiecki ocenił, że jest to bardzo ważne, gdyż – jak mówił – "konflikt, który rozgorzał na wschodniej granicy Polski, to konflikt o bezpieczeństwo". – Jest to wschodnia flanka – jak podkreślamy - UE, nasza granica, ale jednocześnie nasza granica jest wschodnią granicą Paktu Północnoatlantyckiego – zaznaczył.

Szef polskiego rządu dziękował też prezydentowi Dudzie za ogromną aktywność oraz dyskusje, które toczy, aby "uświadamiać i podkreślać, jakie ryzyka wokół nas krążą, jednocześnie szukać rozwiązań z tej sytuacji i pokazywać, że mamy pewien plan". – Mamy ewentualne sankcje w zanadrzu i dyskutujemy o nich z naszymi sojusznikami – mówił.

W środę po południu biuro prasowe NATO poinformowało, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się w czwartek w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli z prezydentem Andrzejem Dudą. Po spotkaniu - około godziny 14.15 - jest zaplanowana konferencja prasowa z udziałem Stoltenberga i Dudy.

Czytaj dalej:

Rejestr ciąż? Senator Brejza alarmuje przed "inwigilacją kobiet" [WYWIAD]

Jan Śpiewak znowu przegrał proces. Musi przeprosić jednego z liderów Lewicy

Play ma dosyć awantur i zamieszania. Kończy współpracę z Barbarą Kurdej-Szatan

Tusk był pytany o utratę prawa jazdy. "Przyjechałem Pendolino"

Premier Morawiecki rozmawiał z Macronem. "O obawach dotyczących sytuacji na granicy"

"Będzie raport o Gazpromie"

– W trakcie wizyt w krajach UE powtarzał pan często jak niebezpieczna jest dezinformacja w regionie, fake newsy, które w dużej mierze przyczyniają się do destabilizacji i zmniejszania wiarygodności Polski, zwłaszcza w oczach państw zachodnich. Jakie są plany rządu na walkę z dezinformacją? – pytał Salon24.pl.

– Mamy do czynienia z dezinformacją na wielu polach; propaganda w Rosji dotyczy zarówno własnego społeczeństwa, jak i innych społeczeństw. Działania dezintegrujące kierowane są w stronę Polski, Czech, Słowenii, państw Europy Zachodniej. Blokowanie ataków hakerskich, działalność specjalnie powołanych służb to jedyne sposoby – mówił szef rządu.

– To się zbiega z aktywnością militarną Rosji wokół granic Ukrainy i z kwestiami energetycznymi. Musimy temu przeciwdziałać. Na najbliższym spotkaniu Rady Europy ma być przedstawiony raport w sprawie praktyk monopolistycznych, których dopuszcza się Gazprom – powiedział premier Morawiecki.

Morawiecki: Zjednoczeni możemy przeciwstawić się Rosji

Morawiecki podkreślił na wspólnej konferencji z premierem Słowenii Janezem Janszą, że jego słoweński odpowiednik świetnie rozumie wszystkie zależności, z którymi boryka się Polska.

– W pojedynkę nasze kraje nie są w stanie sprostać neoimperialnym zakusom ze strony naszego wielkiego wschodniego sąsiada, ze strony Rosji, natomiast zjednoczeni możemy im się przeciwstawić, możemy proponować politykę pokojową, ale też politykę skuteczną tam, gdzie trzeba, także eskalację pewnych sankcji, które mamy tutaj przygotowane wobec Białorusi, jeśli sytuacja będzie coraz bardziej napięta – powiedział premier.

Zauważył, że podczas spotkania premier Jansza przypomniał, że były takie dni, kiedy dziennie do Słowenii przybywało kilkanaście tysięcy migrantów. Mówił też, że plakaty pokazujące migrantów nielegalnie wdzierających się do Europy od południa były jednym z czynników, które przekonywały Brytyjczyków do wyjścia z UE.

Morawiecki przypominał czas, gdy Polska, Węgry, Czechy i Słowenia przeciwstawiały się polityce migracyjnej "bez granic".
– Co to za państwo, które nie może bronić swoich granic, czy ono jest naprawdę suwerenne? Dla mnie odpowiedź jest jednoznaczna: państwo, aby było suwerenne, musi móc decydować, kto wjeżdża na jego terytorium i wykazywać maksimum empatii, wsparcia, pomocy wobec innych krajów" - mówił.

"Zacieśnianie pętli energetycznej"

Podkreślał, że wśród tematów środowych rozmów była nie tylko sytuacja na polsko-białoruskiej granicy, ale też "zacieśnianie się pętli energetycznej", które - jak zauważył - w dużym stopniu jest spowodowane przez politykę rosyjską. Premier mówił, że zwłaszcza Mołdawia i Ukraina doświadczają tu ogromnej presji ze strony Rosji.

– Musimy być zjednoczeni, bo z drugiej strony jest wzmożenie propagandowe, próba destabilizacji UE – powiedział Morawiecki. Zaznaczył, że tę opinię podziela prezydent Francji Emmanuel Macron, z którym spotkał się w środę.

– Dzisiaj reżim Łukaszenki odbił się od wschodniej granicy UE, napotkał na zdecydowany opór. Ale wraz ze swoim prawdziwym mocodawcą siedzącym na Kremlu, na pewno ilość tych zdarzeń, które w jednym czasie zaistniały, może oznaczać, że wszystkie razem zebrane stanowią naprawdę bardzo wysoki okres ryzyka, może oznaczać, że nadchodzi dalszy okres destabilizacji. My tego nie chcemy, chcemy szukać dobrych rozwiązań, ale musimy się przygotowywać na najgorsze – oświadczył.

Ocenił, że seria kryzysów, których doświadczamy, "jest czasem próby dla Europy, w którym musimy być zjednoczeni jako UE i koncentrować się na najważniejszym", a nie na wewnętrznych kłótniach i nieporozumieniach.

Morawiecki spotkał się z premierem Słowenii

Premier Mateusz Morawiecki w środę po południu przybył do Lublany, gdzie spotka się z szefem słoweńskiego rządu Janezem Janszą, by rozmawiać o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

– Słowenia sprawuje obecnie prezydencję w Radzie UE i rozmowy premierów stanowią ważny element koordynacji wspólnych działań Wspólnoty. Tematem dyskusji będzie obecna sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej – wskazywał rzecznik rządu Piotr Müller.

Dodał, że "jednym z priorytetów słoweńskiej prezydencji w Radzie UE jest większe bezpieczeństwo i stabilność w europejskim sąsiedztwie z Białorusią".

KW/WP

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka