Premier w podcaście o tarczy antyinflacyjnej: Jest odpowiedzią rządu na inflację

Premier Morawiecki. fot. Flickr/premierrp
Premier Morawiecki. fot. Flickr/premierrp
W cotygodniowym podcaście premier przypomniał główne założenia tarczy antyinflacyjnej. Jak mówił, tarcza będzie obejmowała kilka obszarów: paliwa, energię i ceny najważniejszych produktów spożywczych.

Premier o tarczy antyinflacyjnej 

"Po pierwsze, wprowadzamy obniżkę cen paliw. Od 20 grudnia na pięć miesięcy obniżamy akcyzę na paliwa do najniższego poziomu w UE. Po drugie, od stycznia na trzy najtrudniejsze miesiące sezonu grzewczego obniżamy stawkę VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. Po trzecie, znosimy całkowicie akcyzę na energię elektryczną. Po czwarte, od stycznia na trzy miesiące obniżamy VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc. I po piąte, kierujemy bezpośrednie wsparcie do rodzin, które inflacja dotyka najbardziej" - podkreślił.

Wskazał, że specjalny dodatek osłonowy w wysokości od 400 do ponad 1100 zł ma rekompensować wzrost cen podstawowych produktów, w szczególności żywnościowych. Poinformował, że z bonu skorzysta blisko 6 mln gospodarstw domowych, czyli ponad 40 proc.

Zaznaczył też, że przez okres trwania podwyższonej inflacji rząd ograniczy wydatki w administracji publicznej względem wcześniejszych założeń.

Czytaj też:

"Tarcza jest odpowiedzią rządu na inflację"

Morawiecki stwierdził, że tarcza jest odpowiedzią rządu na inflację. Jak mówił, inflacja jest naturalną konsekwencją pandemii; ponadto efektem wzrostu cen ropy naftowej na globalnych rynkach i cen gazu, który "zależy dziś od kaprysów Kremla i błędnej polityki UE i Niemiec w sprawie budowy Nord Stream 2”.

Premier wskazał, że wzrost cen energii wynika ze spekulacyjnego handlu uprawnieniami do emisji CO2 i zbyt radykalnego tempa wprowadzania polityki klimatycznej. "To sprawia, że cały świat stoi dziś w cieniu inflacyjnego zagrożenia. Rekordowe poziomy inflacji notują największe gospodarki, Niemcy, Hiszpania, Stany Zjednoczone” - dodał.

Tarcza antyinflacyjna - czym jest?

Tarcza antyinflacyjna o wartości do 10 mld zł oszczędności, składa się z:

  1. obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw;
  2. obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc., zamiast 23 proc.);
  3. zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.);
  4. obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych - poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie.


Czytaj dalej:


image

KJ

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka