Konflikt w "GW" o pieniądze i władzę? - zarząd Agory odpowiada Michnikowi i Kurskiemu

"Jesteśmy zdumieni, że w historycznym tytule, jakim jest "Gazeta Wyborcza", używa się wielkich słów, by bronić pozycji jednego kolegi” - napisał Zarząd Agory w odpowiedzi na artykuł Adama Michnika i Jarosława Kurskiego.

Zarząd Agory odpowiada szefom "Gazety Wyborczej"

Na drugiej stronie czwartkowej „Gazety Wyborczej” ukazał się podpisany przez naczelnego tytułu Adama Michnika i jego pierwszego zastępcę Jarosława Kurskiego tekst, w którym piszą o wotum nieufności wobec zarządu Agory i informują, że zwolniony Jerzy Wójcik został przywrócony do pracy.

W odpowiedzi zarząd Agory wystosował w czwartek maila do pracowników, w którym zarzuca naczelnym dziennika, że obrona demokracji, wolności i niezależności redakcyjnej są przez nich „fasadowo wykorzystywane”. „Jesteśmy zdumieni, że w historycznym tytule, jakim jest "Gazeta Wyborcza", używa się wielkich słów, by bronić pozycji jednego kolegi” - czytamy.

Spór o pieniądze, władzę i sukcesję

Zarząd dodaje, że „spór między kierownictwem "Gazety Wyborczej" a zarządem nie jest sporem o wartości i niezależność redakcji". "To spór personalny, a jego osią są sukcesja, władza, pieniądze i oczekiwanie zwiększonych przywilejów dla wybranych osób” - podkreśla zarząd.

Dalej wyjaśnia, że w czasie pandemii Jarosław Kurski i Jerzy Wójcik chcieli uzyskać lepsze warunki pracy tylko dla siebie, na co nie było zgody. „Ta odmowa stanowiła jedną z przyczyn konfliktu. Adamie, w czasie wtorkowego spotkania z pracownikami mówiłeś, że chodzi tu o "pieniądze, pieniądze, pieniądze". Nie sposób się z tym nie zgodzić” - podkreślono w wiadomości.

Wójcik nie wróci do pracy jako wydawca

Przedstawiciele zarządu piszą również, że to nie Wójcik wymyślił model subskrypcyjny, który tak chwalą Michnik i Kurski, ale Wanda Rapaczyński i Danuta Breguła.

Na koniec zarząd dodał, że w sprawie Jerzego Wójcika decyzja o zwolnieniu jest ostateczna i "powrotu nie będzie”.

W zeszły piątek prezes Agory Bartosz Hojka poinformował, że zawieszono prace nad wydzieleniem „Gazety Wyborczej” do odrębnej spółki zależnej.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj73 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura