Europejska prawica w Warszawie. Kaczyński zaprosił do rozmów Marine Le Pen

Marine Le Pen odwiedziła Warszawę i spotkała się z politykami PiS. Fot. PAP
Marine Le Pen odwiedziła Warszawę i spotkała się z politykami PiS. Fot. PAP
Marine Le Pen podziękowała w mediach społecznościowych Mateuszowi Morawieckiemu za przywitanie w Warszawie. Do stolicy Polski zjechali się europejscy konserwatyści, którzy będą dyskutować z politykami PiS o współpracy i potrzebie reform w Unii Europejskiej. Inicjatorem debat jest prezes Jarosław Kaczyński.

- Będzie to kontynuacja tego, co zostało zapoczątkowane w lipcu, gdy została przyjęta deklaracją liderów partii prawicowych i konserwatywnych. Liczymy w sobotę na dobrą dyskusję, na budowanie podstaw do szerszej współpracy partii konserwatywnych z całej Europy, zarówno w ramach dzisiejszego politycznego układu w Parlamencie Europejskim, jak i tego, który będzie w przyszłości - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, który w PiS odpowiada za kontakty międzynarodowe. 

Zobacz: 

Opozycja przegrała ważne głosowanie z PiS. Posłanki były obecne na sali, ale...

Woś: Zemmour. „Nowa szkoła” populizmu

Francuski dziennik donosi o skorumpowaniu sędziów TSUE, urzędników KE i polityków EPL

Warsaw Summit

Spotkanie europejskiej prawicy będzie podzielone na dwie zamknięte sesje robocze i zakończy się prawdopodobnie przyjęciem wspólnego oświadczania liderów ugrupowań.

- W trakcie debat liderzy ugrupowań konserwatywnych będą dyskutowali o przyszłości Unii Europejskiej i ewentualnych reformach instytucjonalnych, których Wspólnota wymaga. Liderzy będą też poruszać kwestię przyszłej współpracy - zapowiedział Fogiel.

Wicerzecznik PiS przekazał, że na sobotnie spotkanie przyjadą szefowie kilkunastu konserwatywnych partii europejskich.

- Mamy potwierdzenie od przewodniczącego Fideszu, premiera Węgier Viktora Orbana, przewodniczącego hiszpańskiego Vox Santiago Abascala, a także od szefów partii prawicowych i konserwatywnych z Francji, Austrii, Belgii, Estonii, Finlandii, Litwy, Holandii oraz Rumunii  - podkreślił Fogiel.

Zaznaczył, że na spotkaniu nie pojawi się przewodnicząca Braci Włochów Giorgia Meloni oraz przewodniczący Ligi Matteo Salvini. - Nieobecność wynika z ich zobowiązania wobec własnych ugrupowań. Są oni jednak otwarci na spotkania w późniejszym terminie - oznajmił polityk PiS.  

Le Pen w Polsce

Wczoraj Marine Le Pen, przewodnicząca francuskiego Fontu Narodowego, podziękowała premierowi za powitanie w stolicy. - Podziękowania dla Mateusza Morawieckiego, polskiego premiera za powitanie w Warszawie. Razem pragniemy, aby Europa narodów przywróciła narodom Europy wolność i suwerenność - napisała. 

Le Pen pokazała też nagranie z przejazdu kolumną uprzywilejowaną po ulicach Warszawy. - Jestem bardzo zaszczycona powitaniem, jakiego udzieliły mi polskie władze podczas mojej wizyty w Warszawie - przekazała. 

 

Deklaracja ideowa unijnej prawicy

Na początku lipca br. członkowie prawicowych, konserwatywnych ugrupowań, których przedstawiciele zasiadają w Parlamencie Europejskim podpisali wspólną deklarację ideową. Deklaracja została podpisana m.in. przez: prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącą Braci Włochów Giorgię Meloni, przewodniczącego hiszpańskiego Vox Santiago Abascala, przewodniczącego Fideszu Viktora Orbana, przewodniczącego Ligi Matteo Salviniego oraz przedstawicieli kilkunastu innych partii centro-prawicowych.

W deklaracji jej sygnatariusze podkreślili, że celem podjętej przez nich współpracy jest głęboka reforma UE poprzez powrót do idei, które legły u jej podstaw z suwerenną rolą narodów europejskich. Ponadto w deklaracji zwrócono uwagę na spadek zaufania obywateli państw członkowskich do tej instytucji, co - według sygnatariuszy - jest konsekwencją "reinterpretacji treści Traktatów". 

Czytaj też: 

Polacy "murem za polskim mundurem". Straż Graniczna z ogromnym poparciem

Jarosław Kaczyński na posiedzeniu PiS: Niemcy chcą budowy IV Rzeszy


GW

Lubię to! Skomentuj208 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka