By Radek Kołakowski from Warszawa, Poland - Warszawski smog, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48606572
By Radek Kołakowski from Warszawa, Poland - Warszawski smog, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48606572

Które miasto ma najbardziej zanieczyszczone powietrze? Pierwsze miejsce zaskakuje

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 89
Zgodnie z najnowszym rankingiem Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) Nowy Targ to miasto, w którym odnotowywane jest największe zanieczyszczenie powietrza w całej Unii Europejskiej. W rankingu znalazły się także uzdrowiska: Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój. Co ciekawe, w zestawieniu nie ma Krakowa.

Nowy Targ ma najgorsze powietrze. Nie da się nim oddychać

Ranking Polskiego Alarmu Smogowego tworzony jest co roku od sześciu lat na podstawie oficjalnych wyników pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Najnowszy ranking obejmuje dane z 2020 r. W rankingu brane są pod uwagę tylko te miejscowości, w których prowadzone są pomiary PMŚ. Jakość powietrza w pozostałych miejscowościach nie jest znana.

"Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach. Tegoroczna pozycja Nowego Targu w rankingu to rzecz bez precedensu. Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera" – skomentował rzecznik PAS Piotr Siergiej.

Ponadto stwierdzono, że od 2016, czyli odkąd rozpoczęto pomiary benzo(a)pirenu w Nowym Targu, stężenie tego rakotwórczego zanieczyszczenia wzrasta z roku na rok. Według pomiarów PMŚ stężenie BAP w 2016 wynosiło 8 ng/m3, w 2017 r. już 15 ng/m3, a od 2018 utrzymuje się wokół 18 ng/m3, co stanowi 1800 proc. dopuszczalnej w Polsce normy.

Kraków poza niechlubnym rankingiem . Jakość powietrza poprawiła się

Rzecznik PAS zauważa, że od 2019 r. kiedy w życie weszła uchwała antysmogowa, w zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych miast nie ma już Krakowa. W stolicy Małopolski dokonała się największa poprawa jakości powietrza według rankingu PAS.

"Widać, że konsekwentna polityka antysmogowa Krakowa przynosi odczuwalne i mierzalne skutki" – skwitował Siergiej.

Na liście smogowych rekordzistów przeważają niewielkie miasta, a nawet wsie np. śląski Godów, czy podkrakowski Zabierzów. Zauważalny jest brak dużych metropolii, uznawanych często za najmocniej zanieczyszczone obszary w kraju. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości pod kątem stężeń rakotwórczego BAP prócz Nowego Targu jest także: Nowa Ruda, Nowy Sącz czy Sucha Beskidzka. W rankingu są również miejscowości uzdrowiskowe: Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój, w której stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wyniosło aż 900 proc. normy.

SW


Czytaj także:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj89 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości