Spięcie w rządzie. Iskrzy między otoczeniem premiera a Solidarną Polską

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski. Fot. Twitter
Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski. Fot. Twitter
Solidarna Polska uważa, że polski rząd powinien zbojkotować decyzje wymagające jednomyślności podczas szczytów UE. Dodatkowo - według Zbigniewa Ziobry - Mateusz Morawiecki powinien rozważyć zawieszenie składek do unijnej kasy. Pomysły koalicjanta skrytykował rzecznik rządu, a poseł Janusz Kowalski nie pozostał mu dłużny.

W ostatnim wywiadzie z ministrem sprawiedliwości na łamach "Financial Times" padła groźba wetowania ustaleń na szczytach unijnych w związku ze sporem o praworządność. Ziobrze nie podoba się też, że Bruksela narzuca swoją wersję polityki klimatycznej. Zdaniem lidera Solidarnej Polski, transformacja energetyczna nie będzie się opłacać Polsce. 

Mueller: Prywatna opinia Ziobry

Czytaj: Zbigniew Ziobro w "FT" zapowiedział, że będzie próbować zawiesić wpłaty z Polski do UE

Dlatego w razie zaostrzenia konfliktu z Unią Europejską, Polska powinna zawiesić płatności do budżetu UE i wetować polityki unijne - zaproponował Ziobro. Co na to rzecznik rządu? 

- Polska jest beneficjentem netto środków unijnych, jeśli chodzi o sam budżet, czyli więcej pieniędzy otrzymujemy niż wpłacamy - zaznaczył Piotr Mueller.

- Zamrożenie polskiej składki członkowskiej nieszczególnie pomaga w rozwiązywaniu sporu z Komisją Europejską - dodał. Ponadto, deklaracje Ziobry z "Financial Times" są "prywatnymi opiniami ministra", natomiast "Solidarna Polska to koalicjant dużo mniejszy od PiS" - uważa rzecznik gabinetu Morawieckiego.  

Odpowiedź Kowalskiego 

- Rekomenduję wprowadzenie zasady, że wszystkie decyzje Morawieckiego na posiedzeniach Rady Europejskiej będą poprzedzone oficjalnym stanowiskiem CAŁEGO rządu. Nie przypominam sobie decyzji przed akceptacją przez Premiera Green Deal (2019) i zaostrzonych celów klimatycznych (2020) - skrytykował PiS poseł Janusz Kowalski. 

Czy to zwiastun kolejnych tarć architektonicznych w rządzie Zjednoczonej Prawicy? 

Zobacz: 

Prezydent podpisał. Kary będą surowsze

Straż Graniczna dostanie nowy sprzęt. Tak będzie się chronić przed imigrantami

Niemiecki dziennikarz zapytał Morawieckiego o słowa Kaczyńskiego o "budowaniu IV Rzeszy"

Interwencja policji z paralizatorem w galerii w Zamościu. "Nie chodziło o maseczkę!"


GW

Lubię to! Skomentuj78 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka