Sylwester w Zakopanem. Przyjechały tłumy, pandemii nie ma, straż miejska goni dinozaura

Turyści w Zakopanem, fot. PAP/Grzegorz Momot
Turyści w Zakopanem, fot. PAP/Grzegorz Momot
Tegoroczny "Sylwester Marzeń", który będzie transmitowany przez TVP 2, odbędzie się wieczorem w Zakopanem. Przygotowania do imprezy trwają już od kilku dni. Do stolicy Tatr ściągają tłumy turystów. Bezpieczeństwa będą bronić dodatkowe oddziały służb mundurowych.

Tłumy w Zakopanem, pandemii nie ma

Branża turystyczna mówi, że zajętych jest ok. 90 proc. miejsc noclegowych, ale nikt nie potrafi policzyć, ilu ludzi pojawi się tej nocy w stolicy Tatr.  Lekarze obawiają się, że tak duża liczba ludzi zgromadzonych w jednym miejscu przełoży się na liczbę zakażeń. 31 grudnia w Polsce odnotowano 13 601 zakażeń koronawirusem i 638 ofiar śmiertelnych. W Małopolsce - po Mazowszu i woj. śląskim - zakażeń jest najwięcej. A Podhale to jeden z mniej wyszczepionych regionów w Polsce.

- Mam bardzo poważne wątpliwości, czy sylwestrowa zabawa dobrze się skończy. Nie mamy potwierdzonych przypadków, ale przy tej liczbie gości, którzy zjechali ze Śląska i Warszawy, gdzie Omikron jest obecny, należy zakładać, że nowa mutacja trafiła również do nas - mówi WP dr Jerzy Toczek, koordynator ds. szczepień przeciw COVID-19 w powiecie tatrzańskim i lekarz w zakopiańskim szpitalu.

- Z moich obserwacji wynika, że nieprzestrzegane są żadne zasady bezpieczeństwa. Wszedłem ostatnio do sklepu i byłem jedyną osobą w maseczce. To nie powinno iść w takim kierunku, że puszcza się wszystko na żywioł - dodaje lekarz.

Zobacz galerię zdjęć:

+4 zdjęcia +5 zdjęć
Turyści w Zakopanem, fot. PAP/Grzegorz Momot

Obława na dinozaura na Krupówkach

"Sylwester Marzeń" z TVP na zakopiańskiej Górnej Równi Krupowej został zgłoszony na 30 tys. osób. Choć na wyznaczonym terenie porządku będzie pilnowała firma ochroniarska zapewniona przez organizatora, to policja spodziewa się, że nawet tyle samo osób może zebrać się na przyległym terenie, aby z dystansu uczestniczyć w wielkiej imprezie.

- Do Zakopanego przyjechały dodatkowe siły policji z garnizonu krakowskiego. W sumie ponad 300 policjantów będzie pełniło służbę pod Tatrami w sylwestrową noc – przekazał rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

W sylwestra Zakopane przeżywa turystyczne oblężenie, a straż miejska odnotowuje coraz więcej interwencji związanych głównie ze źle zaparkowanymi autami. Strażnicy chcieli także usunąć z Krupówek pozującego do zdjęć mężczyznę w przebraniu dinozaura, jednak ten na widok umundurowanych uciekł.

Samo spacerowanie w przebraniu nie jest nielegalne, ale mężczyzna pobierał opłaty za fotografowanie się z nim, co jest już łamaniem przepisów istniejącego w obrębie Krupówek Parku kulturowego, stąd obława na dinozaura.

Tak wyglądają Krupówki 31 grudnia.


Nie trzeba być na koncercie, żeby wszystko słyszeć

Próby muzyczne do "Sylwestra Marzeń" trwają już od kilku dni. "Tygodnik Podhalański" zamieścił też filmik, co słyszą mieszkańcy, którzy mają swoje domy niedaleko pobudowanej sceny.


Problemem jest również brak toalet. Ludzie, którzy będą oglądać imprezę poza ogrodzeniem będą załatwiać się, gdzie popadnie - martwią się mieszkańcy bloków przy Al. 3 maja. Witryny sklepowe wzdłuż Krupówek zasłaniane są paździerzowmi płytami albo dyktą. Sklepikarze zabezpieczają się na wypadek ostrej zabawy. W Zakopanem obowiązuje też zakaz odpalania petard.

Jason Derulo i jego zachcianki

W Zakopanem jest już największa gwiazda sylwestra - Jason Derulo. Artysta wraz ze swoją grupą wziął udział w próbie na wielkiej estradzie na Równi Krupowej. "Super Express" informuje, że muzyk ma spore wymagania, jeśli chodzi o jedzenie. Na pierwszym miejscu jest woda Fiji. W pokoju hotelowym muszą być także organiczne soki bez miąższu i zupy z warzyw z ekologicznych upraw. Niezbędne są także woda kokosowa, proteinowe drinki, owoce - zarówno świeże, jak i suszone, energetyczne napoje i witaminy. W ramach przyjaznego akcentu dodano także stół polskich przysmaków.


Derulo i jego ekipa zajęli całe piętro w hotelu. Wszędzie znajdują się środki do dezynfekcji rąk, maski chirurgiczne oraz chusteczki antybakteryjne - podaje za swoim źródłem "Super Express". Przy tym wymagania Maryli Rodowicz są niezwykle skromne - "królowa polskiego sylwestra" żąda co roku ponoć jedynie deski wyselekcjonowanych przez nią wędlin, wody niegazowanej oraz masła.

Kto wystąpi na "Sylwestrze Marzeń"?

Wejście na teren imprezy będzie możliwe od godz. 18 przez wyznaczone bramy. Aby wejść na Sylwestra Marzeń z TVP trzeba pobrać bezpłatny bilet ze strony internetowej www.bilety.tvp.pl.  Żeby wejść, trzeba mieć imienną wejściówkę. Większość widzów to osoby, które zadeklarowały, że są zaszczepione przeciw Covid-19 lub są ozdrowieńcami. Przed wejściem obsługa imprezy ma sprawdzać tzw. certyfikaty covidowe wpuszczanych widzów. Koncert rozpocznie się o 20.00.

Na scenie Sylwestra Marzeń z TVP wystąpi ponad 30 artystów na czele z Jasonem Derulo. Na scenie pod Giewontem wystąpią też Julio Iglesias Junior oraz Maryla Rodowicz, Zenon Martyniuk, Roxie Węgiel, Sławomir, Thomas Anders, Boys, Daria, Piękni i Młodzi, Rafał Brzozowski, Karolina Stanisławczyk, Weekend, The Music From ABBA - Arrival From Sweden, Mig, Kuba Szmajkowski, Francesco Monte, Milano, Odessa Band, Defis, Classic, Baciary, Playboys oraz Senhit. Na zakopiańskiej scenie zaśpiewają także Maja Hyży, Piotr Kupicha oraz Stanisław Karpiel-Bułecka.

Na promocję hucznej imprezy w Zakopanem Telewizja Publiczna poświęciła m.in. 18 minut środowego wydania wieczornych "Wiadomości". Wpłynęły już skargi do KRRiT, która wszczęła postępowanie i może ukarać TVP finansowo.

ja

Lubię to! Skomentuj61 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości