18 minut na temat "Sylwestra marzeń" w "Wiadomościach". KRRiT ukarze finansowo TVP?

Michał Adamczyk rozmawia z Zenkiem Martyniukiem i Rafałem Brzozowskim, fot. TVP
Michał Adamczyk rozmawia z Zenkiem Martyniukiem i Rafałem Brzozowskim, fot. TVP
Do KRRiT wpłynęły skargi na wydanie "Wiadomości" z 29 grudnia, w którym przez 18 minut nadawano materiały i relacje na temat "Sylwestra marzeń" organizowanego przez TVP.

"Wiadomości" z "Sylwestrem marzeń"

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl do KRRiT w związku z ukrytą autopromocją wpłynęły 3 prywatne skargi. Autorami jednej z nich są byli szefowie i członek KRRiT oraz byli prezesi TVP.

Przypominamy 29 grudnia 2021 roku podczas „Wiadomości” widzowie mogli oglądać „przebitki” z zimowego Zakopanego i fragmenty teledysków. Zobaczyliśmy obszerny materiał na temat największej gwiazdy imprezy Jasona Derulo, materiały o występach Maryli Rodowicz, Zenka Martyniuka, Sławomira, Julio Iglesiasia Juniora i Piotra Kupichy. Kolejny materiał dotyczył atmosfery podczas sylwestrowych imprez w poprzednich latach.

Dopiero potem prowadzący Michał Adamczyk został zastąpiony przez Edytę Lewandowską, która poprowadziła "normalne" wydanie "Wiadomości". Ale na koniec w „Gościu Wiadomości” Adamczyk przeprowadził rozmowę z Zenonem Martyniukiem i Rafałem Brzozowskim.

Nie ma nic ważniejszego od "Sylwestra marzeń"? "Wiadomości" TVP zaszokowały widzów

KRRiT wszczęła postępowanie wyjaśniające

Wielu publicystów było oburzonych, że w dniu, w którym padł rekord, jeśli chodzi o zgony na Covid-19, nie ma na ten temat nic w głównym programie publicznej telewizji, a za to jest pełno materiałów o sylwestrze, w tym wideo z ludźmi, którzy nie noszą masek.

-  W związku z otrzymanymi skargami, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uprzejmie informuje o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie emisji w audycji informacyjnej „Wiadomości” przekazów autopromocyjnych, związanych z imprezą organizowaną przez TVP pn. Sylwester marzeń w Zakopanem - informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Byli szefowie KRRiT oraz TVP złożyli skargę

Pod jedną ze skarg podpisali się: Juliusz Braun (członek Rady Mediów Narodowych, były przewodniczący KRRiT, były prezes TVP), Jan Dworak (były przewodniczący KRRiT i były prezes TVP), Janusz Daszczyński (członek Rady Programowej TVP, były prezes TVP) i Krzysztof Luft, były członek KRRiT.

Byli szefowie TVP i członkowie KRRiT twierdzą, że środowe wydanie programu informacyjnego telewizji publicznej było w dużej mierze przekazem handlowym, a nie materiałem informacyjnym.

KRRiT już raz ukarała TVP za autopromocję

KRRiT wystąpi do nadawcy o nagranie programu i oceni czy doszło do złamania przepisów. Jeśli tak się stanie, to może ukarać finansowo TVP.


 KRRiT już raz nałożyła na TVP 30 tys. zł kary za materiał o włoskim serialu i zapowiedzi programowe w „Wiadomościach” z 4 maja 2020 roku. Tego dnia w programie zachwalano propozycje programowe TVP, w tym serial „Włoska rodzina”, kolejne odcinki serialu „Leśniczówka” i programu „Jaka to melodia?”.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura