fot. Jakub Szymczuk, KPRP
fot. Jakub Szymczuk, KPRP

Orędzie noworoczne prezydenta Andrzeja Dudy

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 37
Prezydent Andrzej Duda wygłosił noworoczne orędzie, które emitowane było w mediach publicznych. Mówił o tym, że kończący się rok 2021 postawił przed nami wiele trudnych wyzwań.

Pandemia koronawirusa i szczepienia

Na początku Andrzej Duda nawiązał do pandemii koronawirusa, Wyraził głębokie współczucie wszystkim, którzy z powodu pandemii stracili swoich bliskich oraz podziękował lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym, "którzy również w tej chwili walczą o zdrowie i życie wielu naszych rodaków". - Dziękuję za Państwa olbrzymi wysiłek i poświęcenie - powiedział prezydent.

Po raz kolejny zaapelował do rodaków, aby się szczepili. - Państwo polskie zapewniło szczepionki każdemu, kto chce skorzystać z tej możliwości. Każdy może zaszczepić się pierwszą, drugą, a teraz i trzecią dawką przypominającą. Skorzystajmy z tej najlepszej możliwości ochrony życia i zdrowia swojego, ale także i innych. To od nas zależy, jak szybko pokonamy pandemię - mówił Duda.

Chciałbym kolejny raz ponowić mój apel do każdego, kto jeszcze tego nie zrobił: szczepmy się!

Niskie bezrobocie i wysoka inflacja

Jak mówił prezydent, pandemia koronawirusa to także olbrzymie wyzwanie dla naszej gospodarki: - Dzięki dobrym decyzjom i szybkim działaniom udało się nam obronić miejsca pracy – bezrobocie jest w naszym kraju najniższe od wielu lat. Polska gospodarka powróciła na ścieżkę dynamicznego wzrostu. Kontynuujemy wielkie inwestycje infrastrukturalne. To dobre informacje.

Andrzej Duda wskazał także rosnącą inflację jako długotrwały skutek pandemii. - Cały świat zmaga się dziś z niespotykanym od wielu lat wzrostem cen. To także jedno z głównych zmartwień polskich rodzin. Dlatego podpisałem ustawę, która obniżyła akcyzę na prąd i paliwa, i oczekuję od rządu i parlamentu podejmowania kolejnych działań, które skutecznie będą chronić portfele Polaków - mówił prezydent.


Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

W dalszej części orędzia Andrzej Duda mówił o sprawach bezpieczeństwa.

- W mijającym roku Polska stała się celem ataku hybrydowego sterowanego przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji, a także, a może przede wszystkim, dzięki poświęceniu tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy innych służb, w tym strażaków, zdaliśmy egzamin jako państwo i jako obywatele. Pokazaliśmy naszą determinację w obronie naszej granicy z Białorusią i udowodniliśmy, że potrafimy skutecznie zadbać o nasze bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo europejskiej wspólnoty - mówił prezydent.

Jesteśmy dumni z naszych funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy dowiedli, jak wielkim zobowiązaniem jest dla nich noszenie polskiego munduru. Pamiętajmy, że również w tę noc sylwestrową wielu z nich strzeże naszych granic.


Jak zapewnił, Polska jest wiarygodnym partnerem w Unii Europejskiej i w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Życzenia na nowy 2022 rok

Prezydent przewiduje, że nadchodzący rok 2022 z pewnością będzie pełen wyzwań, ale sobie z nimi poradzimy, "bo jako Polska i Polacy nie raz udowadnialiśmy, że potrafimy przezwyciężyć nawet największe problemy".

Na koniec Andrzej Duda przeszedł do życzeń: - Chcę w tym wyjątkowym dniu złożyć Państwu z głębi serca płynące życzenia, byśmy niezależnie od różnic poglądów i spraw, które nas dzielą, a także głębokich emocji, które często nam towarzyszą, potrafili ze sobą rozmawiać, podać sobie rękę, uśmiechnąć się do siebie nawzajem.

Bądźmy dla siebie życzliwi i wyrozumiali. Pamiętajmy, że to, co nas, Polaków, łączy, jest mocniejsze i trwalsze niż to, co nas dzieli.


Zobacz całe orędzie Prezydenta RP

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka