Ostra zadyma w Holandii. Policja bez pardonu dla przeciwników rządu [WIDEO]

Amsterdam, Holandia. Fot. PAP/EPA/PHIL NIJHUIS
Amsterdam, Holandia. Fot. PAP/EPA/PHIL NIJHUIS
Holenderska policja przerwała nielegalną demonstrację przeciwników rządowej polityki walki z pandemią Covid-19, która odbyła się w niedzielę w Amsterdamie. Pomimo braku zgody władz stolicy tysiące osób zebrało się na Museumplain. Kilka osób zatrzymano.

Nielegalna demonstracja przeciwników rządu

W piątek burmistrz Amsterdamu Femke Halsema poinformowała, że po konsultacjach z policją i prokuraturą nie wyraża zgody na demonstrację przeciwników szczepień oraz rządowej strategii walki z koronawirusem, która miała zgromadzić do 25 tys. osób.


Mimo tej decyzji główny organizator protestu Michel Reijinga wezwał ludzi do przyjścia i picia kawy na Museumplein. W niedzielę około południa zebrało się tam kilka tysięcy osób.

Polecamy:

Prymas Polski załamany spadkiem praktyk religijnych Polaków. "Dewastujące"

Napisał "PiS won" i "tu będzie techno" na kościele św. Krzyża. Zatrzymano podejrzanego

Strajk policji

Po godzinie 13 burmistrz wydała nakaz przerwania demonstracji i policja zmusiła uczestników do opuszczenia placu. Na miejscu pojawiły się wzmocnione siły policji wyposażone w armatki wodne. Uczestnicy protestu przemieścili się w okolice Westerpark w zachodniej części Amsterdamu. Jak relacjonuje dziennik „Het Parool” zatrzymano kilku agresywnych demonstrantów.

Media informowały w piątek, że funkcjonariusze specjalnej jednostki policji Mobile Unit (ME) zapowiedzieli, że w niedzielę będą strajkować. Mogło to oznaczać, że władze holenderskiej stolicy miałyby problem z zabezpieczeniem demonstracji. Z informacji dziennika „Algemeen Dagblad” wynika jednak, że protest wprawdzie się odbył, ale funkcjonariusze wrócili do pracy o godzinie 11.

KW

Czytaj dalej:

Sylwestrowicze wracają do domów. Gigantyczne korki na Zakopiance!

Izrael zaatakował obiekty Hamasu. Odpowiedź na ostrzał rakietowy

Nowe zasady składania wniosków o 500 plus w 2022 roku! Zobacz, co się zmieniło

Rosyjskie trolle zalewają Internet. Czesi wypowiedzieli im wojnę

Kurski broni „Sylwestra Marzeń”. Prezes TVP o "planie obalenia rządu"

Lubię to! Skomentuj82 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka