Nowe zasady składania wniosków o 500 plus w 2022 roku! Zobacz, co się zmieniło

ZUS przejmuje obsługę 500 plus. Dotychczas to lokalne samorządy zajmowały się przyjmowaniem i weryfikowaniem wniosków i wypłatą świadczenia. Od stycznia należy zatem się przygotować na nowe zasady dotyczące wniosków i wypłat 500 plus. Zobacz, jakie!

Od stycznia obsługę "500 plus" zaczął przejmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

Czytaj też: Rosyjskie trolle zalewają Internet. Czesi wypowiedzieli im wojnę

Kiedy składać nowe wnioski o 500 plus?

ZUS wyjaśnia, czy należy składać nowy wniosek o 500 plus w przypadku wypłacanych już świadczeń:

- Osoby, które obecnie otrzymują świadczenie 500 plus z gmin, aktualnie nic nie muszą robić, a przede wszystkim nie muszą zgłaszać tego faktu do ZUS. Świadczenie 500 plus będą miały wypłacane przez gminy do końca okresu, na jaki je otrzymały, czyli do końca maja 2022 roku - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Jeśli chodzi o wnioski na kolejny okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2022 r., sytuacja jest inna. O 500 plus w ramach kolejnego naboru będzie można wnioskować od 1 lutego, w przeciwnym razie można stracić prawo do świadczenia.

Czytaj też: Komisja Europejska: Atom i gaz ziemny jako zielona energia

Zmiany w 500 plus w 2022 roku: Wnioski wyłącznie online

Wnioski o świadczenie wychowawcze można składać wyłącznie online, a pieniądze są wypłacane na konto bankowe.

- Dostosowujemy program Rodzina 500 plus do oczekiwań i potrzeb rodziców. Już dziś zdecydowana większość wniosków o przyznanie świadczenia składana jest przez internet, a wypłata 500 plus odbywa się przelewem na konto – wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zapewniła, że ci rodzice, którzy po zmianach będą potrzebowali pomocy w złożeniu wniosku online, będą mogli liczyć na wsparcie.

Istota programu "Rodzina 500 plus" pozostaje ta sama. Będzie to nadal program powszechny, a ze wsparcia mogą skorzystać wszystkie dzieci bez względu na dochody rodziny.

- Wszyscy rodzice powinni pamiętać też o tym, że od lutego 2022 roku ruszy nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2022 r. - przypomniała minister Maląg.

Jak składać wnioski o 500 plus od 2022 roku?

Od nowego roku o świadczenie 500 plus będzie można wnioskować poprzez:

  • Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • bankowość elektroniczną,
  • portal Empatia.

Za pośrednictwem PUE ZUS będą również przekazywane wszelkie pisma, informacje i decyzje w związku z postępowaniem w sprawie świadczenia wychowawczego.

Jeżeli będziesz potrzebować pomocy przy założeniu konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i złożeniu internetowo wniosku o 500 plus, taką pomoc uzyskasz na Sali Obsługi Klienta w każdej placówce ZUS.

Czytaj też:

KJ

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo