Po protestach w Amsterdamie. Aresztowania wśród przeciwników szczepień i obostrzeń

W nielegalnej demonstracji na Museumplein uczestniczyło w szczytowym momencie 10 tys. osób. Fot. PAP/EPA/PHIL NIJHUIS
W nielegalnej demonstracji na Museumplein uczestniczyło w szczytowym momencie 10 tys. osób. Fot. PAP/EPA/PHIL NIJHUIS
Trzydzieści osób trafiło do policyjnych aresztów po zamieszkach, które wybuchły w niedzielę w Amsterdamie podczas nielegalnego protestu przeciwników pandemicznych obostrzeń. W starciach rannych zostało czterech policjantów.

Siły policyjne z armatkami wodnymi

Z informacji stołecznego ratusza wynika, że w nielegalnej demonstracji na Museumplein uczestniczyło w szczytowym momencie 10 tys. osób. Zebrali się oni, aby zaprotestować przeciwko rządowej polityce walki z Covid-19.

Polecamy:

Tusk ma plan! Na 2022 rok

"Za zdradę Tuska, Polacy muszą dziś płacić wysokie rachunki"

Demonstracja odbyła się mimo tego, iż w piątek burmistrz miasta Femke Halsema poinformowała, że po konsultacjach z policją i prokuraturą nie wyraża zgody na demonstrację.

Po godzinie 13 burmistrz wydała nakaz rozwiązania demonstracji i policja zmusiła uczestników protestu do opuszczenia Museumplein. Na miejscu pojawiły się wzmocnione siły policyjne wyposażone w armatki wodne.

Holandia, protesty, obostrzenia, antyszczepionkowcy
Amsterdam, Holandia. Policja blokuje protest przeciwników obowiązkowych szczepień i obostrzeń. PAP/EPA/PHIL NIJHUIS

Amsterdam. Doszło do strać

Doszło do starć demonstrantów z policjantami, których wsparli żołnierze żandarmerii wojskowej (Koninklijke Marechaussee). Media społecznościowe obiegły nagrania, na których widać jak policyjny pies atakuje jednego z demonstrantów, a siły bezpieczeństwa rozpędzają tłum.


W sumie aresztowano 30 osób, a powodem było zakłócanie porządku, napaść na funkcjonariuszy i nielegalne posiadanie broni. Z informacji przekazanej PAP przez amsterdamską policję wynika, iż nie wiadomo, czy któryś z protestujących został ranny. Wiadomo natomiast o czterech funkcjonariuszach, którzy trafili do szpitala.

Jak podał dziennik „Het Parool” doszło także do starcia lewicowych aktywistów ze zwolennikami prawicowo-populistycznego Forum dla Demokracji (FvD). Siedziba ugrupowania przy Herengracht została obrzucona workami z farbą.

Według dziennika „De Telegraaf” organizatorzy demonstracji przeciwko pandemicznym obostrzeniom zapowiadają kolejny protest na 16 stycznia. Ma się on odbyć w tym samym miejscu, w którym doszło w niedzielę do zamieszek.

KW

Czytaj dalej:

Ostra zadyma w Holandii. Policja bez pardonu dla przeciwników rządu [WIDEO]

Prymas Polski załamany spadkiem praktyk religijnych Polaków. "Dewastujące"

Napisał "PiS won" i "tu będzie techno" na kościele św. Krzyża. Zatrzymano podejrzanego

Sylwestrowicze wracają do domów. Gigantyczne korki na Zakopiance!

Izrael zaatakował obiekty Hamasu. Odpowiedź na ostrzał rakietowy

Lubię to! Skomentuj70 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka