PAP/EPA/Leigh Vogel / POOL
PAP/EPA/Leigh Vogel / POOL

Ile zarabia Joe Biden? Wynagrodzenie prezydenta USA może być zaskoczeniem

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Joe Biden jest prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki od roku - dokładnie 20 stycznia 2021 roku rozpoczęła się jego kadencja. Prezydent USA nie może narzekać na brak zajęć, wszak jego prezydentura przypada na bardzo burzliwy okres w historii Ameryki. A czy zastanawialiście się kiedyś ile zarabia Joe Biden? Przywódca jednego z supermocarstw zarobił w ciągu roku 400 tysięcy dolarów. Ale warto też zwrócić na majątek Joe Bidena.

Ile zarabia Joe Biden? Prezydent USA ma pokaźny majątek

Zgodnie z danymi Forbesa, dorobek państwa Bidenów wynosi około 9 milionów dolarów. Na podstawie sprawozdań finansowych wiadomo też, że majątek to w większości nieruchomości. To dwa domy mieszczące się w Delaware, które mają łączną wartość 4 milionów dolarów. Joe Biden i jego żona Jill mają również blisko 4 miliony dolarów w gotówce, ale nie tylko - dysponują papierami inwestycyjnymi.

Jak podaje Forbes, Joe Biden i jego żona zarobili około 22,5 miliona dolarów w latach 1998-2019, jednak większość, bo aż trzy czwarte tej kwoty udało im się zgromadzić po tym, jak Joe Biden zakończył swoją kadencję na stanowisku wiceprezydenta USA. Zarobki Bidenów w latach 2017 i 2018 wyniosły 11,1 i 4,6 miliona dolarów.

Czytaj też: Poseł Kukiz’15: Komisja podsłuchowa to nasz pomysł. Donald Tusk chciał jedynie hucpy

Ile zarabia Joe Biden? Pensja prezydenta USA

Joe Biden był także senatorem przez blisko 26 lat. Jego wynagrodzenie roczne wynosiło na początku około 42 tysięcy dolarów. Według Forbesa później pensja Joe Bidena na tym stanowisku została podniesiona do 174 tysięcy dolarów rocznie. Ale znacznie więcej zarobił jako wiceprezydent USA. Joe Biden inkasował wtedy w ciągu roku 230 tysięcy dolarów.  Aktualnie prezydent USA może liczyć na roczne wynagrodzenie w wysokości 400 tysięcy dolarów.

Oprócz podstawy Joe Biden ma zagwarantowane też różne dodatki, m.in. dodatek reprezentacyjny, który wynosi 50 tysięcy dolarów. Do tego należy doliczyć 100 tysięcy dolarów na podróże służbowe, a także 19 tysięcy dolarów, które mogą zostać wydane na rozrywkę i rekreację.

SW


Czytaj dalej:

Wizz Air znów ogranicza połączenia z Polski. A to nie koniec złych wieści

Dziennikarkę potrącił samochód na wizji. Widzowie zamarli [WIDEO]

Rafał Trzaskowski z wyższą pensją. Radni zdecydowali o podwyżce dla prezydenta Warszawy

Pracodawcy chcą obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19

Duda na spotkaniu z Zełenskim w Wiśle w sytuacji groźby agresji rosyjskiej

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka