Jim Watson (źródło: Instagram)
Jim Watson (źródło: Instagram)

Kanada. W Ottawie wprowadzono stan wyjątkowy w związku z protestami

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
W niedzielę władze stolicy Kanady ogłosiły stan wyjątkowy w związku z trwającymi od ponad tygodnia demonstracjami przeciwników obowiązku szczepień dla kierowców przekraczających granicę i restrykcji związanych z pandemią.

Burmistrz Ottawy Jim Watson ogłosił stan wyjątkowy w niedzielę po południu czasu miejscowego. Trwającą obecnie sytuację określił "najpoważniejszym kryzysem, z jakim kiedykolwiek miasto miało do czynienia".

— Ogłoszenie stanu wyjątkowego odzwierciedla poważne niebezpieczeństwo i zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców stwarzane przez ustawicznie trwające demonstracje, a także wskazuje na potrzebę wsparcia innych szczebli administracji — czytamy w komunikacie miasta.

Jak wyjaśniono, stan wyjątkowy oznacza głównie możliwość płynniejszego zarządzania usługami dla mieszkańców czy przeprowadzania niezbędnych zamówień.

Areszt dla osób wspierających manifestantów

Wcześniej policja w Ottawie ogłosiła, że "każda osoba, która będzie próbowała przekazać w jakiejś formie wsparcie (np. benzynę) dla manifestujących, zostanie aresztowana". Odnosi się to do opisywanego wielokrotnie przez media dostarczania kanistrów z paliwem dla parkujących na ulicach Ottawy ciężarówek.

Protesty przeciwników restrykcji związanych z COVID-19, którzy nazywają się "Konwojem wolności", trwają obecnie w wielu miastach Kanady. W Ottawie rozpoczęły się dziesięć dni temu, najpierw przeciwko zakazowi przekraczania graniczy przez niezaszczepionych kierowców ciężarówek. Zakaz został wprowadzony przez władze kanadyjskie oraz amerykańskie.

Zobacz też:

Liczne wykroczenia na ulicach miast Kanady

Policja w stolicy jest krytykowana za dopuszczenie do, jak to określił premier Ontario Doug Ford, "okupacji" miasta. Jak podała w niedzielę policja w Ottawie, od początku protestów mieszkańcy zgłaszali problemy 650 razy, a tylko od soboty wystawiono 450 mandatów, m. in. za hałas i za jazdę po chodniku czy brak ubezpieczenia. Rozpoczęto także 97 postępowań karnych.

W niedzielę w Quebec City o godz. 17 czasu lokalnego policja nakazała kierowcom ciężarówek opuszczenie śródmieścia. Wcześniej zapowiedziano stosowanie mandatów i odholowywanie samochodów. Zaś w Toronto policja w niedzielę, tak jak w sobotę, blokowała wjazd na śródmiejskie ulice. W sobotę w pobliżu parlamentu prowincji Ontario, zatrzymano dwóch mężczyzn, którym postawiono zarzuty napaści z użyciem broni.


Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka