Izraelska policja używała Pegasusa do szpiegowania wpływowych osób

źródło: Pixabay
źródło: Pixabay
Jak podaje dziennik Haaretz – izraelska policja używała Pegasusa w celu szpiegowania m. in. wpływowych izraelskich polityków, aktywistów i dziennikarzy. Włamywano się także na telefony m. in. ludzi powiązanych z byłym premierem Izraela – Benjaminem Netanyahu.

W poniedziałek ujawniono listę osób inwigilowanych za pomocą narzędzia Pegasus. Jak podaje Haartz.com, na liście szpiegowanych osób znajdują się osoby powiązane z byłym izraelskim premierem, pracownicy rządu, dziennikarze czy liderzy protestów. 

Izrealska minister sprawiedliwości Ayalet Shaked skomentowała sprawę na Twitterze.

— Jeżeli te raporty są prawdziwe to jest to trzęsienie ziemi i zachowanie pasujące do reżimu znanego z ostatniego wieku. Masowa inwazja na ludzką prywatność to bezprawie i musi się zakończyć natychmiast. Kneset i opinia publiczna domagają się dziś odpowiedzi — czytamy.

Pegasus w Izarelu 

O sprawie używania Pegasusa przez izraelską policję informował już w styczniu dziennikarz Tomer Ganon. Opublikował on serię artykułów, w których odniósł się do wieloletniego używania oprogramowania na obywatelach Izraela bez pozwolenia sądu.

We wtorek izraelska policja przyznała, że nadużywała Pegasusa. Dzień później w telewizji poinformowano, że używano oprogramowania w celu wyciągnięcia informacji z m. in. z telefonu bylego szefa Ministerstwa Komunikacji – Shlomo Filbera.


RB


Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka