Marine Le Pen nie chce Francji w NATO

Marine Le Pen. Fot. PAP/EPA
Marine Le Pen. Fot. PAP/EPA
Wyjdziemy z dowództwa NATO, aby nie dać się wciągnąć w konflikty, które nie są nasze – ogłosiła Marine Le Pen, kandydatka na prezydenta Francji, na wyborczym spotkaniu w Reims.

Le Pen chce "pełnej niezależności"

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się 10 kwietnia. Szefowa Zjednoczenia Narodowego ostro walczy z innym radykalnym kandydatem prawicy, Erikiem Zemmourem.

Polecamy:

Putin planuje wysłać potężne ostrzeżenie do NATO. W tle broń nuklearna

"Wynik w granicach 30 proc. to już marzenie. Mamy największy kryzys PiS w historii"

Na mityngu wyborczym w Reims zdecydowanie wypowiedziała się na temat francuskiej obronności. – Francja nie byłaby sobą, gdyby nie optowała za pełną niezależnością – przekonywała.

– Musimy bronić naszych interesów w sposób całkowicie wolny. Wyjść z wojennej logiki bloków militarnych, aby zmierzać do strategii równowagi, która, przypominam, zapewniła Francji wielkość. Dlatego wyjdziemy z dowództwa NATO, aby nie dać się wciągnąć w konflikty, które nie są nasze – powiedziała Le Pen. Te słowa wywołały entuzjazm jej zwolenników.

Francuska obronność? Tylko armia narodowa

Zdaniem Le Pen „za obronę naszej ojczyzny i naszych żywotnych interesów nie może odpowiadać nikt inny”. – Ona może być powierzona jedynie armii narodowej. W ten sposób Francja może odnaleźć swoje szczególne miejsce w koncercie narodów – mówiła Le Pen w Reims.

Francja wystąpiła ze struktur dowódczych NATO w 1966 roku z woli prezydenta Charlesa de Gaulle’a. W 1995 roku powróciła do nich częściowo, a od 2009 roku, za prezydentury Nicolasa Sarkozy’ego, stała się znów pełnym członkiem NATO.

Le Pen i Zemmour walczą o podobny elektorat. Według ostatniego sondażu mają po 14 procent poparcia. Wyprzedza ich Valérie Pécresse, kandydatka republikańskiej prawicy i lider sondaży Emmanuel Macron, który nie ogłosił jeszcze woli kandydowania.

KW

Czytaj dalej:

"Państwo powinno bronić granic, ale i pokrywać na bieżąco koszty zniszczeń"

Jest kandydat na ministra zdrowia. Dni Niedzielskiego w resorcie wydają się policzone

Dowódca 82. Dywizji Powietrznodesantowej gen. Christopher Donahue przyleciał do Polski

Blokada pociągów do Polski. Jest ostateczna decyzja Ukrainy

Radny Dariusz Matecki ze Szczecina padł ofiarą spoofingu. Grożono mu śmiercią

Lubię to! Skomentuj109 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka