Von der Leyen chwali prezydenta Dudę. Rozmawiali też o Izbie Dyscyplinarnej

Andrzej Duda i Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA
Andrzej Duda i Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA
Prezydencki projekt likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego będzie analizowany przez prawników Komisji Europejskiej - poinformował przebywający w Brukseli Andrzej Duda. Z rozmowy z polskim przywódcą zadowolenie wyraziła Ursula von der Leyen.

- Wyrażam satysfakcję, że fakt tej mojej prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej SN jest zarówno w Komisji Europejskiej, jak i przez przewodniczącego Rady Europejskiej przyjmowany z aprobatą, że jest pewna ulga, że taka inicjatywa się pojawiła - podkreślił Andrzej Duda po spotkaniach z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem. W kilkugodzinnych rozmowach prezydent poruszył także temat bezpieczeństwa Ukrainy i Polski oraz wzmocnienia wschodniej flanki NATO. 

Zobacz: 

Jest dymisja za Polski Ład. PiS wyciąga konsekwencje

Opozycja komentuje dymisję w rządzie. "Pseudoład", "nikt nie znał nazwiska ministra"

Nie tylko USA wyślą żołnierzy do Polski. Jest ważna decyzja

Pałac Prezydencki zaproponował, by zamiast Izby Dyscyplinarnej powołano Izbę Odpowiedzialności Zawodowej wśród sędziów. - Projekt ustawy, który załatwia nasze, wewnętrzne sprawy, ważne, związane z funkcjonowaniem Sądu Najwyższego, związane z odpowiedzialnością zawodową sędziów, której oczekuje polskie społeczeństwo, że będzie ona realizowana - powiedział Duda. 

- Wierzę w to głęboko, że załatwia i rozwiewa także wątpliwości, które były podnoszone wobec tych regulacji na poziomie europejskim. Mam nadzieję, że to pomoże w budowaniu jedności w Unii Europejskiej, tak bardzo nam wszystkim dzisiaj potrzebnej - zadeklarował. 

Prezydent dodał, że jego projekt ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej jest analizowany przez prawników z Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. - Ton tych rozmów odbieram pozytywnie - zaznaczył. 

- Dobra rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą na temat stanu bezpieczeństwa i rozwoju militarnego Rosji. Głęboko koordynujemy naszą gotowość, w tym w zakresie dostaw energii i sankcji w odpowiedzi na dalszą eskalację - oświadczyła po dyskusji von der Leyen. 

- Omówiliśmy również cel, jakim jest posiadanie w Polsce solidnego systemu sądownictwa, zgodnego ze standardami unijnymi - dodała. 

GW


Lubię to! Skomentuj58 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka