Ministerstwo Finansów (źródło: mf.gov.pl)
Ministerstwo Finansów (źródło: mf.gov.pl)

Kto nowym ministrem finansów? Decyzja już niedługo, niespodziewana kandydatka

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
— Myślę, że powinno to się odbyć maksymalnie w ciągu dwóch tygodni — oświadczył w środę Henryk Kowalczyk, pełniący funkcję ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Przypomnijmy, że w poniedziałek kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości przyjęło dymisję dotychczasowego ministra finansów Tadeusza Kościńskiego.

Kowalczyk w Radiu ZET mówił, że w rządzie obecnie trwają dyskusje na temat tego, kto powinien przejąć funkcję szefa Ministerstwa Finansów. Zaznaczył, że przez najbliższe dni najprawdopodobniej nie uda się powołać nowego ministra finansów oraz że do premiera spływają propozycje od wielu osób.

W poniedziałek rzeczniczka PiS Aneta Czerwińska przekazała, że do czasu powołania nowego kandydata na stanowisko szefa Ministerstwa Finansów, funkcję tę będzie pełnił premier Mateusz Morawiecki.

Gertruda Uścińska nowym ministrem finansów?

— Nie potwierdzam i nie zaprzeczam — mówiła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska pytana przez "Rzeczpospolitą" o to, czy otrzymała propozycję objęcia funkcji szefa resortu finansów.

Jak podaje "Rzeczpospolita", po tym gdy Tadeusz Kościński zrezygnował w poniedziałek ze stanowiska, biorąc na siebie odpowiedzialność za niedociągnięcia w Polskim Ładzie, ruszyła giełda nazwisk kandydatów na jego następcę. 

Decyzję rządu poznamy w najbliższych dniach

Dziennik przypomina, że wedle zapewnień Radosława Fogla, wicerzecznika Prawa i Sprawiedliwości, nazwisko ministra finansów mamy poznać w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu dni. Rząd ma rozważać już kilka kandydatur, jednak na ten moment nie ma żadnych zapewnień. W czasie wtorkowego wywiadu dla Radia Zet Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii, pytana o kandydaturę prof. Gertrudy Uścińskiej, aktualnej prezes ZUS, stwierdziła: „Przez ostatnie dwa lata pani profesor pokazała dużą systematyczność i zaangażowanie” — czytamy.


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka