TVN7 nadal czeka na koncesję. Amerykanie się bardzo niecierpliwą. Co dalej z kanałem?

TVN7 ma koncesję ważną do 25 lutego 2022 r.
TVN7 ma koncesję ważną do 25 lutego 2022 r.
Ważą się losy TVN7. Po tym, jak Andrzej Duda zawetował lex TVN, żadne utrudnienia w nadawaniu nie zagrażają TVN24 i stacji TVN. Od ponad roku KRRiT milczy na temat koncesji dla TVN7.

Stacja TVN24 uruchomiła nawet akcję mailową do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prosząc widzów o wsparcie i zgłaszanie apeli do tego gremium o wydanie w końcu pozytywnej opinii. Wniosek o przedłużenie koncesji TVN7 złożyła ponad rok temu. 

Amerykanie ostrzegają 

Niepewność wokół przyszłości stacji Discovery mocno zaniepokoiło Amerykańską Izbę Handlową w Polsce. - W związku ze zbliżającym się terminem wygaśnięcia dotychczasowej koncesji w dniu 25 lutego 2022 r., właściciel TVN7 wystąpił z wnioskiem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przedłużenie praw do nadawania tego kanału. Mimo spełnienia wszystkich niezbędnych warunków formalnych i złożenia wniosku z dużym wyprzedzeniem – tj. 23 grudnia 2020 r., ponad rok przed wygaśnięciem obecnej koncesji – regulator nadal nie wydał decyzji o jej przedłużeniu - argumentował przewodniczący izby Tony Housh. 

- Według KRRiT powodem są wątpliwości, co do przestrzegania przez TVN/Discovery art. 35 ustawy o radiofonii i telewizji, który reguluje zakres własności zagranicznej nad podmiotem medialnym. Należy jednak podkreślić, iż niniejszy przepis nie dotyczy jednak podmiotów zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej, stacja TVN7 należy do spółki zarejestrowanej w Holandii, Polish Television Holding BV, w związku z powyższym spełnia wszystkie warunki formalne. Należy podkreślić, iż w tym samym stanie prawnym został rozpatrzony wniosek dla TVN24, który zakończył się przedłużeniem koncesji - dodał Housh. 

Amerykanin przypomniał polskim władzom, że zagraniczne podmioty obserwują rozwój wydarzeń, a od przedłużenia koncesji dla kanału należącego do grupy Discovery zależą "dalsze decyzje inwestycyjne w Polsce" - czytamy w oświadczeniu. 

KRRiT za, a nawet przeciw  

Zdaniem członka KRRiT Janusza Kaweckiego, brak decyzji KRRiT ma podłoże takie samo jak w przypadku TVN24 - według rady, struktura własnościowa telewizji narusza zapisy ustawy o radiofonii i telewizji. Mimo trzech głosów "za" udzieleniem koncesji TVN7 podczas czwartkowego posiedzenia, dwóch było przeciwnych. Żeby zapadła decyzja pozytywna dla telewizji, czterech członków KRRiT musi wydać pozytywną opinię. 

- Struktura kapitałowa TVN SA, który wnioskuje o przyznanie koncesji na program TVN7 na kolejny okres, jest nadal identyczna jak przy rozpatrywaniu wniosku o koncesję na program TVN24. Tak więc obecnie głosuję identycznie tzn. zgodnie z poprzednim rozpoznaniem - tłumaczył Kawecki. 

Koncesja na nadawanie TVN7 mija 25 lutego. 

GW

Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura