Zbigniew Rau spotkał się z Siergiejem Ławrowem. Napięta sytuacja

Zbigniew Rau i Siergiej Ławrow, fot. PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY
Zbigniew Rau i Siergiej Ławrow, fot. PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau jest w Moskwie, gdzie spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Szef polskiego MSZ przyznał, że wizycie tej, związanej z przewodnictwem Polski w OBWE, towarzyszy napięta sytuacja międzynarodowa.

Rosyjska dyplomacja

Szef rosyjskiego MSZ na konferencji po spotkaniu z Rauem, który w 2022 r. przewodniczy OBWE, powiedział, że w ramach tej organizacji istnieje wiele problemów, które wymagają pilnych rozwiązań i zaufania między członkami OBWE.

- Agresywna retoryka, konfrontacyjne podejście przepełniają naszą wspólną przestrzeń, dominują nad duchem współpracy, nad kulturą wzajemnego poważania w ramach OBWE, która była właściwa dla tej organizacji po jej stworzeniu, i chcielibyśmy wszyscy to odbudować - powiedział Ławrow.

- Nie jest tak, jak nasi koledzy na Zachodzie próbują przedstawić, że każdy ma wybór sojuszników. Bezpieczeństwo europejskie wymaga unikania działań, które gwarantują bezpieczeństwo jednych kosztem drugich. Najważniejszym jest nasz dialog z USA i NATO, w ramach którego omawiamy długoterminowe gwarancje bezpieczeństwa - dodał.

- W obecnych niełatwych warunkach pełnienie funkcji przewodniczącego OBWE ma szczególne znaczenie, jest to wielka odpowiedzialność. Gdy pan minister prezentował na posiedzeniu Rady Stałej (OBWE) priorytety polskiego przewodnictwa, mówił, że ważne jest poszukiwanie rozwiązań akceptowanych przez wszystkich. I jestem pewien, że przewodnictwo powinno sprzyjać osiągnięciu kompromisu, ukształtowaniu się wspólnego podejścia. W tym celu należy trzymać się mandatu przewodniczącego, unikać sformułowań pozbawionych konsensusu - mówił szef rosyjskiego MSZ. Ocenił, że Rau "potwierdził takie podejście".

Polecamy:

Ukraiński kryzys

- Dużo uwagi poświęciliśmy kryzysowi ukraińskiemu. Potwierdziliśmy brak alternatywy dla konsekwentnego wypełnienia postanowień mińskich. Uważamy, że obecne przewodnictwo w OBWE, także przez swojego specjalnego przedstawiciela w grupie kontaktowej na Ukrainie, będzie mieć wpływ również dla osiągnięcia działań w tym kierunku - stwierdził szef MSZ Rosji.

- Najważniejsze w tym jest zapewnienie bezpośredniego dialogu Kijowa, Doniecka i Ługańska. Należy również zapewnić bezinteresowność obserwacji sytuacji; oczekujemy od kierownictwa roboczego misji OBWE współdziałania z władzami Doniecka i Ługańska z Radą Stałą OBWE - zaznaczył Ławrow. Mówił także o potrzebie uwzględnienia przez OBWE kwestii "dyskryminacji mniejszości rosyjskojęzycznej oraz działalności grup neonazistowskich" w Ukrainie.

Przedstawiciel Kremla powiedział, że szef polskiej dyplomacji omówił propozycję wznowienia dialogu w ramach OBWE nt. zapewnienie bezpieczeństwa w rejonie euroatlantyckim.

- Najważniejszym jest nasz dialog z USA, z NATO, w ramach którego są omawiane długoterminowe prawne gwarancje bezpieczeństwa, jak jest to sformułowane w projektach dobrze znanych porozumień, które zostały przez nas przekazane do Waszyngtonu - mówił. - Przy braku postępu w ramach rozmów z NATO i USA rozmowy w Wiedniu (gdzie znajduje się siedziba OBWE) będą bez sensu, będą nieskuteczne - dodał.

Inicjatywa nowego dialogu

- Kluczowym tematem rozmów był dla mnie stan bezpieczeństwa europejskiego, które znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja wokół Ukrainy pozostaje niezwykle napięta i grozi jeszcze poważniejszą eskalacją. Polskie przewodnictwo w OBWE podejmuje wszelkie działania by jej zapobiec i obniżyć napięcie - przekonywał z kolei polski minister spraw zagranicznych.

- W tym duchu zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego, którego celem jest redukcja ryzyka konfrontacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa - poinformował Zbigniew Rau. - Przedstawiłem panu ministrowi Ławrowowi logikę tego projektu, traktowanego priorytetowo przez polskie przewodnictwo - przekazał.

Dodał, że "jego celem jest redukcja ryzyka konfrontacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności na obszarze OBWE". - Oczekujemy, że inicjatywa ta pozwoli na lepsze zrozumienie stanowisk wszystkich państw uczestniczących i poprawę przewidywalności działań, a także wzmocnienie trzech fundamentalnych zasad dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie: zasady wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa, niepodzielności bezpieczeństwa i pokojowych relacji między państwami  - wskazał Rau. - Liczymy na zaangażowanie strony rosyjskiej w ten projekt i jej merytoryczny wkład - podkreślał szef polskiego MSZ.

Polskie trudne przewodnictwo

- Wśród wyzwań, które stoją przed OBWE, jest osiągnięcie jednego ujęcia wobec bezpieczeństwa europejskiego, jest to niepodzielne i równe bezpieczeństwo dla wszystkich. Przede wszystkim wymaga to podejście unikania działań, które gwarantowałyby bezpieczeństwo jednych kosztem drugich - mówił też Ławrow.

Lubię to! Skomentuj45 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka