Wojna Rosji i Ukrainy. 13 dzień (Relacja na żywo)

PAP
PAP
Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z wydarzeń w Ukrainie i reakcji świata na inwazję Rosji.

Ukraina/ Policja: w ciągu ostatniej doby w Charkowie zginęło 27 cywilów

W ciągu ostatniej doby w Charkowie zginęło 27 cywilów - napisał we wtorek na Facebooku Serhij Bolwinow, szef departamentu śledczego komendy obwodowej policji w Charkowie. Dodał, że w regionie od poczatku konfliktu zginęło 170 cywilów.

"W Charkowie i całym obwodzie zginęło dotąd 170 cywilów, w tym 5 dzieci" - poinformował Bolwinow podając bilans ofiar od początku rosyjskiej inwazji.

"Nigdy wam tego nie wybaczymy" - dodał.

Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował we wtorek, że z atakowanego przez Rosjan Charkowa na wschodzie Ukrainy ewakuowano do tej pory pociągami ponad 600 tys. osób.

Reuters: Mariupol odizolowany, Rosjanie nie weszli jeszcze do miasta

Rosyjskie siły odizolowały ukraińskie miasto Mariupol nad Morzem Azowskim, ale nie wkroczyły jeszcze do niego - przekazał we wtorek anonimowo urzędnik ministerstwa obrony USA, na którego powołuje się agencja Reutera.

Urzędnik zaznaczył, że według oceny jego resortu Rosja i Ukraina wciąż mają do dyspozycji zdecydowaną większość swojej siły bojowej.

Jego zdaniem nie ma żadnych oznak, aby rosyjska armia ściągała wojska z innych części kraju.

Ukraina/ Służby ratunkowe: 3 tys. cywilów ewakuowano dotąd z Irpienia

Trwa ewakuacja cywilów z Irpienia (północny zachód od Kijowa) i dotąd uratowano już prawie 3 tys. osób – poinformowały we wtorek ukraińskie służby ratunkowe na Telegramie.

Ewakuowani są przewożeni do Kijowa.

Szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba powiedział we wtorek, że Irpień jest jedną z miejscowości, gdzie trwają nieustanne walki.

Wielka Brytania/ Premier Johnson: będzie plan Marshalla dla Ukrainy

Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział we wtorek plan Marshalla, który ma pomóc odbudować Ukrainę. Podkreślił również, że wszyscy widzą potrzebę uniezależnienia się od rosyjskiej ropy i gazu, "nawet, jeśli dla niektórych jest to bardzo trudne".

Jak dodał, pierwszym krokiem będzie zakaz importu ropy z Rosji.

Biden: Będziemy uczestniczyć w kosztach pomocy uchodźcom, by nie spadały one w całości na sąsiadów Ukrainy

Stany Zjednoczone wezmą na siebie część odpowiedzialności za opiekę nad uchodźcami, tak, by koszty nie spadły w całości na sąsiadów Ukrainy - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden. Zapewnił też, że USA dotrzymają swojego zobowiązania obrony państw wschodniej flanki NATO.

Dodał, że wysłał m.in. do Polski szefa dyplomacji Antony'ego Blinkena oraz wiceprezydent Kamalę Harris, by zapewnić o wsparciu USA i dowiedzieć się o sytuacji na granicy.

USA. Biden ogłosił embargo na rosyjską ropę i gaz

— Nie będzie już więcej przyjmowania rosyjskiej ropy w amerykańskich portach. To ruch, który ma mocne poparcie po obu stronach politycznej barykady — mówił Biden.

— Amerykanie mówią jasno: nie będziemy dopłacać do wojny Putina — dodał.

— Decyzję tę podjęliśmy po konsultacjach z partnerami w Europie. Jesteśmy zjednoczeni. Stany Zjednoczone produkują dużo więcej energii niż inne kraje Europy razem wzięte - powiedział Joe Biden. - Musimy budować presję na wojenną machinę Putina — oznajmił prezydent USA.

Ruszył drugi konwój ewakuacyjny z Sum

Drugi konwój ewakuacyjny wyjechał we wtorek po południu z Sum do Połtawy przez korytarz humanitarny, utworzony na mocy tymczasowego porozumienia o zawieszeniu broni z Rosją - poinformował zastępca szefa sztabu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

— Drugi konwój ewakuacyjny opuścił Sumy. Czekamy w rejonie Połtawy. Chwała Ukrainie —  napisał szef Połtawskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Dmytro Łunin.

Zełenski po rozmowie z premierem Izraela

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Izraela Naftali Benetem na temat pośrednictwa tego kraju w rozmowach z Rosją. Poinformował o tym na Twitterze.

— Rozmawiałem z Naftalim Benetem. Podziękowałem Izraelowi za wysiłki pośrednictwa w ustaleniu procesu rozmów — napisał Zełenski na Twitterze.

— Omówiliśmy sposoby powstrzymania wojny i przemocy — dodał.

Szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid powiedział w poniedziałek, po spotkaniu w Rydze z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że Izrael potępia Rosję, ale będzie nadal próbował mediować między Moskwą a Kijowem wraz z Niemcami i Francją.

Matteo Salvini z wizytą w Przemyślu

Były wicepremier Włoch, przyjaciel Władimira Putina pojawił się we wtorek w Przemyślu. Prezydent miasta Wojciech Bakun wręczył mu koszulkę ozdobioną wizerunkiem prezydenta Rosji. Włoscy dziennikarze wygwizdali rodaka, rzucając w jego stronę wyzwiska. 

Salvini oznajmił, że potępia rosyjską agresję wobec Ukrainy.


Lubię to! Skomentuj89 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka