Pentagon w końcu zajął stanowisko w sprawie przekazania MIG-ów Ukrainie

By Touch Of Light - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72600649
By Touch Of Light - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72600649
Pentagon jest przeciwny przekazaniu samolotów bojowych MIG-29 Ukrainie. Według ich wywiadu jest to niezwykle ryzykowne.

Pentagon długo nie zajmował żadnego stanowiska w sprawie przekazania MIG-ów Ukrainie, jednak wcześniej przedstawiciele rządu USA twierdzili, że powinna to być indywidualna decyzja każdego z państw.

- Ostatecznie decyzja w sprawie przekazania uzbrojenia Ukrainie należy do poszczególnych krajów, a polska propozycja dotycząca myśliwców pokazuje stopień skomplikowania tego problemu - oświadczył wcześniej szef dyplomacji USA Antony Blinken.

Pentagon przeciwny przekazaniu MIG-ów Ukrainie

Wieczorem w końcu Pentagon przedstawił swoje stanowisko w sprawie.

Szef Pentagonu Lloyd Austin przekazał ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi, że USA nie wspierają przekazania dodatkowych samolotów Ukrainie i nie chcą ich mieć w swojej dyspozycji - powiedział w środę rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że USA uważają, iż MiG-i nie zwiększą znacząco ukraińskich zdolności, a ich przekazanie może być poczytane przez Rosję za eskalację.

Kirby stwierdził, że USA podziękowały Polsce za jej propozycję w sprawie przekazania myśliwców i wyraził chęć dalszej współpracy przy wspieraniu ukraińskich sił zbrojnych. Dodał, że istnieje wiele lepszych alternatyw, w tym m.in. broń przeciwlotnicza.

- Uważamy, że dostarczenie dodatkowych myśliwców daje niewielki wzrost zdolności wojskowych przy wysokim ryzyku - powiedział rzecznik. 

SW


Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj126 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka