Putin jeszcze wczoraj ukrywał prawdę o własnej armii. Rosjanie ujawniają wstrząsający fakt

By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88858030
By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88858030
Rosyjskie Ministerstwo Obrony przyznało, że w "specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ukrainy" biorą udział nie tylko żołnierze zawodowi, ale i poborowi. Jeszcze wczoraj Władimir Putin zapewniał rosyjskie kobiety, że jest inaczej.

Podobno dowódcy mieli zakaz brania poborowych

Jak podaje rp.pl., rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Władimir Putin otrzymał „raport z realizacji jego polecenia o kategorycznym wyłączeniu udziału poborowych do wykonywania zadań na terytorium Ukrainy”.

Jak twierdzi Pieskow, przed rozpoczęciem specjalnej operacji wojskowej (tak w Rosji mówi się na wojnę z Ukrainą),  na specjalne zalecenie Putina poinstruowano wszystkich dowódców jednostek sił zbrojnych, aby kategorycznie wykluczyli udział poborowych w jakichkolwiek zadaniach na terytorium Ukrainy. Tymczasem, jak się okazuje, nakaz nie został wykonany i potwierdzono obecność szeregu poborowych w jednostkach sił zbrojnych na terenie Ukrainy. Funkcjonariuszami za to odpowiedzialnymi ma się zająć Naczelna Prokuratura Wojskowa - dodał rzecznik Kremla.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony przyznało także, że część poborowych, biorących udział w wojnie, zostało pojmanych przez siły ukraińskie.

Wczoraj w orędziu skierowanym do kobiet prezydent Rosji Władimir Putin wykluczył użycie poborowych i rezerwistów w działaniach wojennych na Ukrainie.

Rosjanie pytają o los rosyjskich żołnierzy wysyłanych na Ukrainę

W Rosji, pomimo nacisku władz na Kremlu, pojawiają się pytania o los żołnierzy wysyłanych na wojnę przeciwko Ukrainie – powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Według niego blokada informacyjna panująca w Rosji i bardzo znaczące wzmocnienie cenzury nie są w stanie zatrzymać prawdy o rosyjskiej wojnie przeciwko Ukrainie. - W Rosji będzie rosła świadomość społeczna dotycząca działań rosyjskich przeciwko niepodległemu państwu - zaznaczył.

Mimo nacisków również na szczeblu centralnym takie pytania się pojawiają - senator Ludmiła Narusowa w czasie jednej z sesji parlamentu pytała o to, dlaczego Rosja wysyła żołnierzy poborowych na wojnę.

Na wysyłanie poborowych na wojnę przeciwko Ukrainie zwrócił uwagę Komitet Matek Żołnierzy Rosji.

- Na stronie internetowej instytucji zamieszczono nawet apel, w którym ostrzega się poborowych przed wysyłaniem na wojnę. Z przekazu wynika, że dowódcy "podstępem" próbują podtykać poborowym umowy na misję wojenną, co jest niezgodne z rosyjskim prawem – zaznaczył rzecznik.

Komitet informuje również przy tej okazji rodziny żołnierzy, co mogą zrobić, gdy chcą sprawdzić, co dzieje się z ich synami służącymi w armii – dodał.

Tymczasem wiele rodzin wierzy w oficjalny przekaz. Jedna z matek nie uwierzyła w to, co o wojnie mówił jej wzięty do niewoli syn.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj48 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka