Abramowicz traci Chelsea. Rosyjski krezus żegna się z angielskim klubem

Koniec imperium Romana Abramowicza w europejskim futbolu.
Koniec imperium Romana Abramowicza w europejskim futbolu.
Zarząd Premier League zdecydował o wykluczeniu Romana Abramowicza z funkcji prezesa londyńskiego klubu Chelsea. Oligarcha, a prywatnie znajomy Władimira Putina, rządził angielską drużyną od 2003 roku.

- W związku z nałożeniem sankcji przez rząd Wielkiej Brytanii, zarząd Premier League postanowił pozbawić Romana Abramowicza funkcji zarządcy Chelsea Football Club. Decyzja rady nie wywiera żadnego wpływu na zaplanowane wcześniej sesje treningowe oraz terminarz rozgrywek na mocy ustalonych przez rząd warunków specjalnej licencji, która wygasa wraz z dniem 31 maja 2022 roku - brzmi komunikat Premier League, czyli angielskiej ligi, cytowany przez serwis chelseapoland.com. 

Wyrzucenie Abramowicza ze świata brytyjskiego futbolu to dalszy ciąg sankcji, nakładanych na ludzi Putina. Wcześniej rząd wstrzymał planowaną sprzedaż klubu Chelsea, a także m.in. transfery zawodników z klubu. Rosyjski milioner zapowiedział pod koniec lutego, że wystawia klub na sprzedaż, ale brytyjskie zamrożenie aktywów i nałożone na niego sankcje uniemożliwiają ten proces zgodnie z warunkami licencji przyznanej klubowi. 

Abramowicz rządził Chelsea od 2003 roku. Przejął klub, który rywalizował z czołówką angielskiej ligi, ale nie miał szans na przełamanie dominacji Manchesteru United i Arsenalu Londyn. To się zmieniło wraz z rosyjską gotówką. Abramowicz szalał na rynku transferowym, ściągnął na ławkę trenerską Jose Mourinho i już po dwóch latach od objęcia Chelsea jego piłkarze zdobyli mistrzostwo Anglii (2005). Dwukrotnie w erze Rosjanina Chelsea sięgała po Ligę Mistrzów (2012 i 2021). 

Zobacz: 

Danone i Leroy Merlin zostają w Rosji. Zaskakujące tłumaczenia francuskich firm

"Ostrze najlepszej broni Putina odwróciło się przeciwko niemu". Tajna wojna na Ukrainie

Tarcza antyputinowska. Baltic Pipe już niebawem ruszy


GW


Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport