Rosjanie atakują coraz bliżej granicy Ukrainy z Polską

źródło: PAP
źródło: PAP
Rosjanie dokonali ostrzału rakietowego na poligon jaworowski znajdujący się blisko granicy z Polską. Zapraszamy do śledzenia relacji z kolejnego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Dziennikarz zabity na Ukrainie był pracownikiem magazynu "Time"

Amerykański magazyn "Time" wydał w niedzielę oświadczenie, w którym informuje, że zabity na Ukrainie dziennikarz i filmowiec Brent Renaud pracował nad projektem filmowym dla jego siostrzanej firmy TIME Studios, oraz wyraził głęboki żal z powodu jego śmierci.

Redaktor naczelny "Time'a" Edward Felsenthal i prezes TIME Studios Ian Orefice napisali w komunikacie, że Renaud był "nagradzanym filmowcem i dziennikarzem, który poruszał najtrudniejsze tematy na całym świecie".

Na Ukrainie realizował dla TIME Studios projekt dokumentalny dotyczący globalnego kryzysu uchodźczego.

Felsenthal i Orefice napisali, że są "głęboko wstrząśnięci śmiercią Brenta Renauda" i podkreślili, że "jest sprawą najwyższej wagi, aby dziennikarze mogli bezpiecznie relacjonować informacje o inwazji i kryzysie humanitarnym na Ukrainie".

W niedzielę rano komendant policji w obwodzie kijowskim Andrij Niebitow przekazał informację o śmierci Renauda w Irpieniu pod Kijowem, mylnie podając, że był on korespondentem dziennika "New York Times".

Kilka godzin później "New York Times" wydał oświadczenie, w którym wyrażono głęboki żal z powodu śmierci "utalentowanego filmowca", wyjaśniono jednak, że był on dawnym współpracownikiem gazety. Został uznany za jej reportera, ponieważ wciąż miał przy sobie dawny identyfikator prasowy, wydany mu kilka lat wcześniej przez ten dziennik.

"Financial Times": Rosja poprosiła Chiny o sprzęt wojskowy

Z artykułu wynika, że Rosja liczy na sprzęt wojskowy i "inne wsparcie". Źródła amerykańskie mówią, że Rosji wyczerpały się niektóre zasoby wojskowe, przeznaczone na wojnę z Ukrainą.

Ambasada Chin w Stanach Zjednoczonych odpowiedziała na doniesienia "Financial Times". Jej rzeczniczka, Liu Pengyu oświadczyła, że priorytetem jest niedopuszczenie do tego, by sytuacja dalej eskalowała i wymknęła się spod kontroli.

NEXTA: W metrze w Charkowie kąciki dla dzieci


"The New York Times": Pociąg z dziećmi pod rosyjskim ostrzałem. Zginął konduktor

Pociąg wiozący uciekających ze wschodniej części kraju Ukraińców został zbombardowany przez Rosjan. Zginął konduktor, jeden pasażer został ranny.

Doszło do tego w pobliżu miejscowości Brusyn w obwodzie donieckim. Ukraińskie koleje próbują wysłać kolejny pociąg, by ewakuować ocalałą załogę i pasażerów, w tym około 100 dzieci.

Holenderscy ochotnicy ranni w rosyjskim ataku pod Lwowem

Nieznana liczba holenderskich członków Legionu Międzynarodowego na Ukrainie została ranna w niedzielę w wyniku ataku rakietowego sił rosyjskich na położony niedaleko Lwowa jaworowski poligon wojskowy - poinformował holenderski koordynator Legionu Gert Snitselaar.

W niedzielę rano siły rosyjskie dokonały ataku z powietrza na jaworowski poligon wojskowy, znany również jako Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa, ok. 40 km od Lwowa i ok. 20 km od granicy z Polską. Jak podały regionalne władze, w ataku zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne.

Z informacji przekazanej mediom przez Snitselaara na poligonie byli obecni holenderscy ochotnicy z Legionu Międzynarodowego, formowanego przez ukraińskie władze. „Otrzymałem informację, że wśród poszkodowanych są Holendrzy” – poinformował koordynator, cytowany przez dziennik „De Telegraaf”.

Obecnie w Legionie Międzynarodowym walczy ponad 70 obywateli Holandii - wynika z nieoficjalnych informacji podawanych przez holenderskie media. Ukraińska ambasada w Hadze odmawia odpowiedzi w tej sprawie.

Przywrócono zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej

Zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej zostało przywrócone - podał w niedzielę portal RBK-Ukraina, powołując się na informacje od Enerhoatomu, ukraińskiego koncernu obejmującego wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie.

Wszystkie systemy chłodzenia w elektrowni będą działać normalnie - podał RBK.

"Uruchomiony zostanie artykuł 5"

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył w niedzielę w wywiadzie dla telewizji CBS, że jeśli Rosja spróbuje uderzyć w terytorium któregoś z krajów NATO, to uruchomiony zostanie art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, dotyczący zobowiązania do kolektywnej obrony.

Sullivan oznajmił, że Biały Dom konsultuje się z sojusznikami w sprawie ryzyka użycia broni chemicznej przez siły rosyjskie oraz komunikuje się bezpośrednio z Rosją, by ostrzec ją przed wykorzystaniem takiej broni.

Moskwa zapłaciłaby "wysoką cenę" za atak chemiczny na Ukrainie - podkreślił.

W niedzielę rano siły rosyjskie dokonały ataku z powietrza na jaworowski poligon wojskowy, położony ok. 40 km od Lwowa i ok. 20 km od granicy z Polską. Jak podały regionalne władze, w ataku zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne.

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka