Dramat Mariupola - 22. dzień inwazji Rosji na Ukrainę (Relacja)

Anthony Blinken i Joe Biden. Fot. PAP/EPA
Anthony Blinken i Joe Biden. Fot. PAP/EPA
Wojska rosyjskie zrzuciły w środę na budynek teatru dramatycznego w Mariupolu ciężką bombę. Wielu ludzi, w tym dzieci, ukrywało się tam przed ostrzałami; liczba ofiar śmiertelnych wciąż nie jest znana.

Blinken za Trumpem: Putin popełnia zbrodnie wojennne 

- Wczoraj prezydent Biden powiedział, że w jego opinii na Ukrainie doszło do zbrodni wojennych. Osobiście, tak, zgadzam się. Celowe ataki na cywilów są zbrodnią wojenną - przekazał dziś Anthony Blinken, sekretarz stanu USA ds. bezpieczeństwa. 

Zdaniem urzędnika, Rosja nie wykazuje nastawienia do jakiegokolwiek porozumienia czy zawieszenia broni na Ukrainie. - Podziwiamy Ukrainę, że jest w stanie zasiąść do stołu negocjacyjnego, nawet będąc pod ostrzałem każdej minuty, każdego dnia. Jednocześnie nie widziałem żadnych znaczących wysiłków Rosji, by zakończyć wojnę, którą rozpoczęła, w drodze dyplomacji - stwierdził. 

Blinken zamieścił też wideo Arnolda Schwarzeneggera. Były gubernator Kalifornii chciał zwrócić uwagę Rosjan na zbrodnie Putina. 

- Nie obwiniamy narodu rosyjskiego i chcemy, abyście wiedzieli, co ukrywa przed wami wasz rząd - oświadczył sekretarz stanu USA. 


Misja kosmiczna z Rosją - zawieszona 

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o zawieszeniu współpracy z Rosją. Nie będzie zatem misji łazika ExoMars. Decyzję przekazano dzisiaj w Paryżu. 

 

W związku z sankcją, Rosjanie zakomunikowali, że sami wyprawią się na Marsa. 

Zełenski odwiedził rannych cywilów w szpitalu

Wołodymyr Zełenski przybył do szpitala w obwodzie kijowskim. Porozmawiał tam m.in. z członkami rodziny ze wsi Vorzel, która przeżyła ostrzał rosyjski podczas ewakuacji.  


Wiceszef Rosgwardii aresztowany przez FSB

Generał Roman Gawriłow, zastępca dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej, został zatrzymany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa - poinformował w czwartek na Twitterze szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew.

Według Grozewa, doniesienia o zatrzymaniu Gawriłowa potwierdziły trzy niezależne źródła.

Przyczyną aresztowania miało być "doprowadzenie do wycieku informacji wojskowej, co skutkowało stratami osobowymi" lub "nierozważne gospodarowanie paliwem". 

Obwód charkowski. Zniszczono rosyjską kolumnę

Kolumna oddziałów rosyjskiego 437. pułku szkoleniowego i batalionowej grupy taktycznej 26. pułku pancernego podążała w kierunku Kamianki w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, jednak została skutecznie zatrzymana przez żołnierzy ukraińskich - poinformował w czwartek na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

Na zamieszczonym na Facebooku nagraniu widać szereg zniszczonych rosyjskich czołgów oznakowanych literą "Z".

Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował w czwartek o przeprowadzeniu w regionie 49 ostrzałów przez wojska rosyjskie.

– Wróg nie osiągnął swojego celu, żadna ofensywna operacja okupantów nie powiodła się – wskazał.

Rosjanie gwałcą i zabijają ludność cywilną

Rosyjscy najeźdźcy gwałcą i zabijają ludność cywilną w miejscowościach otaczających Kijów; są setki takich przypadków, to ludobójstwo – oświadczył na briefingu doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany w czwartek przez agencję Interfax-Ukraina.

– W miastach wokół Kijowa użycie przemocy przeciwko miejscowej ludności jest systematycznie obserwowane. Wcześniej były to pojedyncze przypadki, ale sytuacja się pogorszyła. Rosyjska armia celowo niszczy ukraińską ludność. To ludobójstwo. Są setki takich spraw, nawet nie dziesiątki – powiedział Arestowycz.

Reuters: Ukraina rozpoczęła siewy zbóż jarych

Ukraina rozpoczęła siewy zbóż jarych w niektórych regionach - poinformował w czwartek agencję Reuters ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.

Ukraina rozpoczęła siew zbóż jarych w niektórych regionach, ale nie rozpoczęto jeszcze masowej kampanii siewnej - powiedział Reutersowi Wysocki.

Reuters dodał, że według urzędnika, z powodu rosyjskiej inwazji "nie można na razie przewidzieć, ile zboża zostanie zasiane w Ukrainie".

Wcześniej media zwracały uwagę, że wojna w Ukrainie może wpłynąć na zasiewy, a w konsekwencji zaburzyć cykl dostaw produktów rolnych. Pisał o tym m.in. The Economist.

Ukraina twierdzi, że zniszczyła 1/3 rosyjskiego lotnictwa

Szacujemy, że dotychczas zestrzeliliśmy jedną trzecią posiadanych przez Rosję samolotów - powiedział w czwartek w rozmowie z telewizją 24 Kanał doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował wcześniej o zniszczeniu w środę 10 samolotów sił rosyjskich.

"Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy nadal aktywnie działają na rzecz pozbawienia okupantów możliwości dominacji w powietrzu" - dodał ukraiński sztab.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka