Wiceminister Artur Soboń, fot. gov.pl
Wiceminister Artur Soboń, fot. gov.pl

Znów rewolucja w Polskim Ładzie - rząd zapowiada zmiany w podatkach

Redakcja Redakcja Polski Ład Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianami w podatkach dochodowych, które mają poprawić niektóre rozwiązania wprowadzone od początku roku w ramach podatkowej części Polskiego Ładu. Zajmował się tym zespół pod kierunkiem wiceministra finansów Artura Sobonia.

Zmiany w Polskim Ładzie

„Jutro rano pokażę opinii publicznej i przekażę do konsultacji społecznych zmiany w PIT. Dialog ten traktuję serio i czekam na uwagi, bez których nie będzie dobrego projektu. W czwartek zapraszam księgowych i doradców podatkowych, w piątek przedsiębiorcy, pracodawcy, dostawcy IT” – napisał w środę wieczorem na swoim profilu na Twitterze wiceminister finansów Artur Soboń.


Według komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu szczegóły zmian w podatkach wiceminister Soboń zaprezentuje na konferencji razem z premierem Mateuszem Morawieckim. Konferencja jest planowana o godzinie 9.45.

Zmieni się stawka PIT?

Z informacji portalu Business Insider wynika, że rząd chce obniżyć stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. Kolejna prawdopodobna zmiana to likwidacja ulgi dla klasy średniej, której naliczanie wywołało tak wiele kontrowersji i doprowadziło do tego, że część podatników zapłaciła wyższe podatki na początku 2022 r.

Jak podaje Business Insider nie zmienią się kwota wolna w wysokości 30 tys. zł i próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł.

Natomiast zmiany szykują się także, jeśli chodzi o naliczanie składki zdrowotnej dla prowadzących działalność gospodarczą. Chodzi zarówno o przedsiębiorców na liniowym PIT, ryczałtowców, jak i tych z kartą podatkową.

Zniknie ulga dla klasy średniej?

Minister Soboń zapowiedział, że zmiany w podatkach będą miały charakter powszechny a nie selektywny. Obejmą zarówno podatników na skali, jak i przedsiębiorców rozliczających się w inny sposób.

Pytany przez PAP, czy to oznacza, że zniknie ulga dla klasy średniej, stwierdził, że ulga dla klasy średniej nie miała charakteru powszechnego. Zastrzegł, że zmiany będą albo pozytywne dla podatników, albo neutralne, bo tylko takie zmiany mogą być wprowadzane w trakcie roku podatkowego.

Zmiany prawdopodobnie wejdą w życie 1 lipca tego roku.

ja

Czytaj także:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka