Morawiecki z kolejną inicjatywą. Tak zamierza ścigać Putina i jego ludzi

Mateusz Morawiecki z mocnym wystąpieniem w poniedziałek. Fot. KPRM
Mateusz Morawiecki z mocnym wystąpieniem w poniedziałek. Fot. KPRM
Mateusz Morawiecki zaproponował w poniedziałek powołanie międzynarodowej komisji ds. zbadania ludobójstwa w ukraińskich miastach. - Tworzy się mapa ludobójstwa XXI wieku. Rosja jest już dzisiaj państwem totalitarno-faszystowskim. Musimy je razem powstrzymać w ramach NATO i Unii Europejskiej - mówił premier.

- Z tego miejsca wzywam liderów Unii do zdecydowanego działania. Do wdrożenia takich działań, które wreszcie złamią machinę wojenną Putina, które zabiorą jej powietrze - apelował dziś szef polskiego rządu. - Bucza, Irpień, Hostomel, Motyzin, to nazwy miejscowości, które każdy z nas zapamięta pewnie do końca życia. Rosjanie dopuścili się zbrodni wyjątkowych, zbrodni ludobójstwa - wymieniał Morawiecki. 

Jego propozycja to powołanie międzynarodowej komisji ds. zbadania zbrodni na cywilach i osądzenie winnych. - To jest ludobójstwo i ta zbrodnia musi być osądzona jak zbrodnia ludobójstwa. W takich chwilach musimy zdawać sobie sprawę, że Ci, którzy milczą i nie zabierają głosu, są współodpowiedzialni! Musimy mówić o tych zbrodniach i musimy im przeciwdziałać - podkreślił Morawiecki. 

W wystąpieniu premiera dostało się szczególnie mocno Emmanuelowi Macronowi. Prezydent Francji jest przywódcą, który najczęściej w Europie rozmawia telefonicznie z Władimirem Putinem. - Panie prezydencie Macron: ile razy negocjował pan z Putinem? Co pan osiągnął? Czy powstrzymał pan którekolwiek z tych działań, które miały miejsce? Ze zbrodniarzami się nie negocjuje, zbrodniarzy trzeba zwalczać - stwierdził Morawiecki. 

Polityk wezwał też liderów państw Unii Europejskiej do skonfiskowania majątków Federacji Rosyjskiej zdeponowanych w bankach zachodniej Europy. - Potrzebne są zdecydowane sankcje, które złamią machinę wojenną Putina, inaczej kolejni niewinni ludzie będą umierać - dodał premier.  

Czytaj: 

Orban ogłasza wielkie zwycięstwo. Fidesz z większością konstytucyjną

Ukraiński żołnierz nagrał film "do pana Jareczka". Kaczyński mu odpowiedział

Ta witryna Leroy Merlin była zablokowana dla klientów z Polski. Mamy odpowiedź, dlaczego


GW

Lubię to! Skomentuj101 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka