Dowódca krążownika "Moskwa" nie żyje. To on wydał rozkaz zbombardowania Wyspy Węży

Twitter: Nexta
Twitter: Nexta
Kapitan Anton Kuprin miał zginąć podczas eksplozji i pożaru rosyjskiego krążownika "Moskwa". O śmierci wojskowego poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko.

Wciąż mało danych o stratach osobowych na krążowniku "Moskwa". Ukraińskie media podają, że zginął jego dowódca.

Rosyjski opozycjonista Ilja Ponomariow przekazał w nocy z czwartku na piątek, że potwierdzono informację o uratowaniu 58 marynarzy z krążownika. „Załoga okrętu liczyła 510 osób" - podał polityk na Facebooku.

To on wydał rozkaz zbombardowania Wyspy Węży

Kuprin podczas pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukraine wydał rozkaz o zbombardowaniu Wyspy Węży. Nagranie wymiany zdań pomiędzy atakującym okrętem a ukraińskimi żołnierzami opublikowano w internecie. 

Rosjanom nie udało się ewakuować załogi

Siłom rosyjskim z powodu sztormu nie udało się przeprowadzić ewakuacji załogi trafionego rakietami przez armię ukraińską krążownika Moskwa, który zatonął na Morzu Czarnym – poinformowała rzeczniczka morskiej straży granicznej Ukrainy Natalija Humeniuk.

„Trafienie spowodowało detonację i zaczęła się walka o życie. Obserwowaliśmy, jak inne okręty próbowały udzielić pomocy, ale nawet siły natury były po stronie Ukrainy. Bo sztorm nie pozwolił ani na spokojną akcję ratunkową, ani na ewakuację załogi” – oświadczyła Humeniuk.

Krążownik Moskwa zatonął podczas holowania

W czwartek wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony podało, że krążownik Moskwa zatonął podczas holowania w warunkach sztormu. Wcześniej armia ukraińska poinformowała, że okręt został trafiony dwiema rakietami manewrującymi Neptun. Moskwa nie potwierdziła tych doniesień, twierdząc jedynie, że na jednostce „doszło do pożaru”.

Według urzędnika Pentagonu, USA oceniają, że Moskwa została trafiona dwoma pociskami Neptun. To ocena zgodna z tym, co przekazywały wcześniej władze Ukrainy. Według przedstawiciela władz amerykańskich Rosja poniosła straty ludzkie, lecz ich skala nie jest znana. Dodał, że zatopienie okrętu jest "wielkim ciosem" dla rosyjskiej marynarki wojennej.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj39 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka