Fot. Facebook / SBU
Fot. Facebook / SBU

Putin głuchy na prośby Medwedczuka. Kum z Ukrainy go oszukał?

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Wiktor Medwedczuk, prorosyjski oligarcha, wprowadzał rosyjskie władze w błąd. Brał pieniądze od Rosjan, ale przekazywał nieprawdziwe informacje o prorosyjskich nastrojach na Ukrainie – powiedział doradca szefa biura prezydenta Mychajło Podolak w wywiadzie dla portalu nv.ua.

Podolak uważa, że z tego powodu Rosja nie jest zainteresowana jego wymianą (został aresztowany na Ukrainie – red.) na ukraińskich jeńców, zatrzymanych przez rosyjskie wojska.

Polecamy:

Utajniony majątek Julii Przyłębskiej. Oświadczenie Sądu Najwyższego

Rośnie opór na Kremlu wobec wojny na Ukrainie. „Katastrofalny błąd Putina”

Medwedczuk - lobbysta i kum Putina

– Medwedczuk to element wojny, to człowiek, który m.in. sprowokował agresję na nasz kraj ze strony Federacji Rosyjskiej – powiedział Podolak.

Medwedczuk, jeden z liderów zabronionej prorosyjskiej frakcji Opozycyjna Platforma-Za Życie, uważany był za lobbystę interesów Rosji na Ukrainie przez ostatnie dwie dekady. Miały go łączyć bliskie kontakty z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W 2003 roku Putin został ojcem chrzestnym, czyli kumem, córki Medwedczuka.

Gdy wybuchła wojna, mężczyzna – oskarżany o zdradę stanu – uciekł z aresztu domowego, lecz został złapany. Potem zaapelował do władz Rosji, by zgodziły się na wymienienie go na obrońców Mariupola i znajdujących się w mieście cywilów, lecz Kreml jego apel zignorował.


"Oni ignorują tego osobnika"

– To była jedyna formuła, by oddać tego osobnika i zabrać naszych ludzi z Mariupola – mówił Podolak. – Ale reakcji strony rosyjskiej można się było spodziewać – oni ignorują tego osobnika, który, jak rozumiem, oszukał ich na duże pieniądze i przy tym ciągle kłamał – powiedział Podolak.

Dodał również, iż ma nadzieję, że śledztwo wyjaśni, kto pomógł Medwedczukowi „zostać medialnym i energetycznym oligarchą”.

KW

Czytaj dalej:

Bloger wychwalał Putina pod niebiosa. Został rozstrzelany we własnym samochodzie

Piękne ukraińskie żołnierki. Komentatorzy nie wierzą

Premier na miejscu katastrofy w kopalni Pniówek: "Słowa grzęzną w gardle"

Alarm bombowy w samolocie PLL LOT lecącym z Warszawy do Pragi

Spór z Pfizerem w sprawie szczepionek przeciwko COVID-19. Rząd naciska na KE

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka