Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK
Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK

Rośnie opór na Kremlu wobec wojny na Ukrainie. „Katastrofalny błąd Putina”

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Część kremlowskiej elity uważa napaść Rosji na Ukrainę za katastrofalny błąd. Nie zagraża to jednak władzy i planom prezydenta Rosji Władimira Putina.

"Wojna cofnie Rosję w rozwoju"

Bloomberg pisze, że ze względu na rosnące straty i bezprecedensową izolację międzynarodową Rosji „niewielka, lecz rosnąca grupa wysokich rangą przedstawicieli Kremla kwestionuje decyzję o rozpoczęciu wojny”.

Polecamy:

Nie żyje prorosyjski bloger. Ślady od kul na niemal całym ciele

Piękne ukraińskie żołnierki. Komentatorzy nie wierzą

„Decyzję o inwazji podjął Putin i kilku jastrzębi, w tym minister obrony Siergiej Szojgu, szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow oraz sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew” - przypomina redakcja.

Rosnącymi kosztami wojny z Ukrainą głęboko zaniepokojeni są wysocy urzędnicy rosyjskiej administracji oraz osoby na kierowniczych stanowiskach w państwowych przedsiębiorstwach. „Uważają oni, że decyzja o inwazji była katastrofalnym błędem, który cofnie kraj (w rozwoju) o lata” - podaje Bloomberg. Tytuł powołuje się na 10 anonimowych osób „bezpośrednio znających sytuację”.

"Putin nie zmieni planów"

Nie ma jednak szans, by prezydent Rosji zmienił plany; nikt też nie zagraża jego władzy – zdaniem rozmówców Bloomberga. Większość rosyjskich elit wciąż popiera wojnę Putina, także rosyjskie społeczeństwo w większości popiera zbrojną napaść Rosji na Ukrainę.

Anonimowi kremlowscy krytycy są przekonani, że skutki tej wojny będą dla Rosji fatalne: Moskwie grozi nie tylko izolacja dyplomatyczna i znaczne osłabienie wpływów międzynarodowych; poważny kryzys sparaliżuje również gospodarkę kraju i zagrozi jego bezpieczeństwu.

KW

Czytaj dalej:

Premier na miejscu katastrofy w kopalni Pniówek: "Słowa grzęzną w gardle"

Alarm bombowy w samolocie PLL LOT lecącym z Warszawy do Pragi

Spór z Pfizerem w sprawie szczepionek przeciwko COVID-19. Rząd naciska na KE

Zmarł Jarosław Hyk. W stanie wojennym przejechała go ciężarówka ZOMO

Tak runął pomnik czerwonoarmisty w Siedlcu [WIDEO]

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka