Rośnie opór na Kremlu wobec wojny na Ukrainie. „Katastrofalny błąd Putina”

Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK
Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK
Część kremlowskiej elity uważa napaść Rosji na Ukrainę za katastrofalny błąd. Nie zagraża to jednak władzy i planom prezydenta Rosji Władimira Putina.

"Wojna cofnie Rosję w rozwoju"

Bloomberg pisze, że ze względu na rosnące straty i bezprecedensową izolację międzynarodową Rosji „niewielka, lecz rosnąca grupa wysokich rangą przedstawicieli Kremla kwestionuje decyzję o rozpoczęciu wojny”.

Polecamy:

Nie żyje prorosyjski bloger. Ślady od kul na niemal całym ciele

Piękne ukraińskie żołnierki. Komentatorzy nie wierzą

„Decyzję o inwazji podjął Putin i kilku jastrzębi, w tym minister obrony Siergiej Szojgu, szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow oraz sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew” - przypomina redakcja.

Rosnącymi kosztami wojny z Ukrainą głęboko zaniepokojeni są wysocy urzędnicy rosyjskiej administracji oraz osoby na kierowniczych stanowiskach w państwowych przedsiębiorstwach. „Uważają oni, że decyzja o inwazji była katastrofalnym błędem, który cofnie kraj (w rozwoju) o lata” - podaje Bloomberg. Tytuł powołuje się na 10 anonimowych osób „bezpośrednio znających sytuację”.

"Putin nie zmieni planów"

Nie ma jednak szans, by prezydent Rosji zmienił plany; nikt też nie zagraża jego władzy – zdaniem rozmówców Bloomberga. Większość rosyjskich elit wciąż popiera wojnę Putina, także rosyjskie społeczeństwo w większości popiera zbrojną napaść Rosji na Ukrainę.

Anonimowi kremlowscy krytycy są przekonani, że skutki tej wojny będą dla Rosji fatalne: Moskwie grozi nie tylko izolacja dyplomatyczna i znaczne osłabienie wpływów międzynarodowych; poważny kryzys sparaliżuje również gospodarkę kraju i zagrozi jego bezpieczeństwu.

KW

Czytaj dalej:

Premier na miejscu katastrofy w kopalni Pniówek: "Słowa grzęzną w gardle"

Alarm bombowy w samolocie PLL LOT lecącym z Warszawy do Pragi

Spór z Pfizerem w sprawie szczepionek przeciwko COVID-19. Rząd naciska na KE

Zmarł Jarosław Hyk. W stanie wojennym przejechała go ciężarówka ZOMO

Tak runął pomnik czerwonoarmisty w Siedlcu [WIDEO]

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka