Facebook: Beata Czuma
Facebook: Beata Czuma

Zmarł Jarosław Hyk. W stanie wojennym przejechała go ciężarówka ZOMO

Redakcja Redakcja Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Jarosław Hyk, działacz Solidarności Walczącej zmarł w wieku 60 lat. O śmierci poinformowała jego żona Beata Czuma. "Z ogromnym bólem zawiadamiam, że zmarł mój mąż Jarek Hyk opozycjonista z czasów PRL, legenda wrocławskiej Solidarności Walczącej. Kochanie, odpoczywaj w pokoju" - napisała.

"Wrocław zawsze będzie pamiętał o swoich legendach"

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia we wpisie na Twitterze przypomniał, to co wydarzyło się w sierpniu 1982 roku i napisał  "Wrocław zawsze będzie pamiętał o swoich legendach. Niech spoczywa w pokoju". 

W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Jarosława Hyka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

31 sierpień 1982 roku 

W rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych, Hyk brał udział w solidarnościowych demonstracjach we Wrocławiu. W okolicach pl. Jana Pawła II (kiedyś pl. 1 Maja) kamera nagrała, jak ZOMO-wska ciężarówka potrąciła Hyka, a następnie po nim przejechała. Warto dodać, że wtedy trwał stan wojenny i wszelkie manifestacje była zakazane. Po latach Jarosław Hyk wspominał to zdarzenie w programie Encyklopedia Solidarności.

"Zobaczyłem kolumnę więźniarek MO i postanowiłem obrzucić ją kamieniami. Gdy zamierzałem wrócić na swoje poprzednie miejsce, zauważyłem drugą ciężarówkę, jadącą prosto na mnie. Byłem przekonany, że za chwilę zakończy się moje życie. Pamiętam ten moment, gdy ciężarówka uderza mnie zderzakiem w brzuch. Przewracam się, pamiętam uderzenie głową o bruk. I pamiętam spód tej ciężarówki przejeżdżającej nade mną. W tym momencie chyba straciłem przytomność" - mówił Jarosław Hyk.

Wówczas 20-letniemu studentowi życie uratowało kilku mężczyzn, którzy zamiast uciekać, odciągnęli Hyka i przekazali go robotnikom przejeżdżającym obok ciężarówką. Robotnicy przewieźli młodego opozycjonistę do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy.

MP

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura