Putin 9 maja ogłosi masową mobilizację Rosjan w związku z "wojną z nazistami"? (źródło: NEXTA)
Putin 9 maja ogłosi masową mobilizację Rosjan w związku z "wojną z nazistami"? (źródło: NEXTA)

Wojna atomowa? Nieoczekiwana wolta Ławrowa. Brytyjski minister ostrzega przed czym innym

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Zdaniem brytyjskiego sekretarza do spraw obrony Bena Wallace'a, prezydent Rosji Władimir Putin może ogłosić 9 maja masową mobilizację swoich obywateli. Wallace donosi, że rosyjski przywódca może oświadczyć, że jego kraj "jest w stanie wojny z nazistami z całego świata i należy masowo zmobilizować naród". Z początku zakładano, że Putin chce ogłosić w Dzień Zwycięstwa jakąkolwiek formę wygranej z Ukrainą, jednak w tym momencie wydaje się to niemożliwe z powodu ogromnego oporu Ukraińców.

Wojna z nazistami

— Nie byłbym zaskoczony, gdyby Putin zadeklarował 9 maja, że teraz świat jest w stanie wojny z nazistami i jego kraj musi się masowo zmobilizować — powiedział Wallace.

— Sądzę, że (Putin – przyp. red.) będzie próbował posunąć dalej swoją "specjalną operację" — oznajmił polityk na antenie radia LBC. Wallace twierdzi, że rosyjski prezydent ma chcieć oznajmić swoim obywatelom, że "teraz jesteśmy w stanie wojny z nazistami i to, czego potrzebuję to więcej ludzi".

Ławrow o wojnie atomowej

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow udzielając wywiadu dla saudyjskiej stacji "Al-Arabiya" oznajmił, że Rosja nie uważa, że jest w stanie wojny z NATO. Zadniem kremlowskiego dyplomaty to NATO jest przekonane, że jest w stanie wojny z Rosją.

Ławrow zapewnił, że jego kraj nie grozi użyciem broni jądrowej. Dodał, że jego zdaniem to zachodnie media "przesadzają w tej kwestii".

— Nie "bawimy się" w wojnę jądrową — powiedział szef rosyjskiego MSZ.

Wcześniejsze groźby Ławrowa

W swoich wcześniejszych wypowiedziach Ławrow ostrzegał świat przed realnym zagrożeniem wybuchu trzeciej wojny światowej. Pod koniec lutego rosyjska armia postawiła w stan podwyższonej gotowości swój arsenał jądrowy.

Rosyjski dyplomata oznajmił w piątkowym wywiadzie, że to, co Rosja nazywa "specjalną operacją", będzie mogło się zakończyć po osiągnięciu wszystkich celów. Według rosyjskiego ministra cele te obejmują ochronę ludności cywilnej na wschodzie Ukrainy oraz zapewnienie, "że z terytorium Ukrainy nie ma zagrożeń dla tej ludności i dla Rosji. To wszystko."

Rosyjski minister ostrzegł również , że Rosja zna drogi, którymi Zachód chce dostarczyć broń na Ukrainę. Według Ławrowa broń ta stanie się celem "operacji specjalnej", gdy tylko przekroczy terytorium Ukrainy.


RB


Czytaj dalej:


Obejrzyj najnowszą rozmowę Sławomira Jastrzębowskiego z Rafałem Wosiem m. in. o domniemanym kandydacie z ramienia PiS na prezydenta RP, zamieszaniu wokół kontrolerów lotu oraz o tym, czy należy znieść stawkę WIBOR.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj46 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka